100 mln zł więcej na psychiatrię

„W tym roku przeznaczymy dodatkowo ok 100 mln zł na psychiatrię – na zwiększenie wyceny świadczeń, na wyrównanie różnic między województwami i na pilotaż” – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. – „Chcielibyśmy, aby psychiatria była bardziej współczesna. Żeby pierwszy kontakt osoby z depresją nie był w zamkniętym zakładzie w szpitalu, ale w opiece środowiskowej. Aby leczenie i opieka nad pacjentem były bliżej domu. Chcemy też wzmocnić rolę opieki psychologicznej i pedagogicznej w opiece nad dziećmi i młodzieżą. Chcemy by psychiatria była przyjaźniejsza, lepiej wyceniona a nakłady na nią rosły”.

Wiceminister Zbigniew Król poinformował, że na ten rok zaplanowane są dwie ważne inicjatywy. Pierwsza dotyczy zmiany wycen procedur psychiatrycznych, a druga uruchomieniu pilotażu centrów zdrowia psychicznego.

Pilotaż rusza 1 lipca i potrwa 3 lata (o czym pisaliśmy http://www.isbzdrowie.pl/2018/02/rusza-pilotaz-centrow-zdrowia-psychicznego/).

Jak podkreślał wiceminister Król pilotaż wprowadzi dwie zasadnicze zmiany. Pierwsza to ta, że Centrum zdrowia psychicznego będzie posiadało punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny dla pacjenta i jego rodziny.

„Punkt ma udzielać nie tylko informacji. W tym punkcie będzie można uzyskać określoną usługę terapeutyczną, a jeśli będzie taka potrzeba, gdy ten stan kryzysowy będzie na tyle duży – również skierowanie w odpowiednie ręce, do odpowiedniej instytucji w danym obszarze. Punkt koordynacyjny ma być elementem pierwszego kontaktu osoby, która potrzebuje takiej pomocy” – wyjaśnił Król.

Druga to usankcjonowanie w procesie terapeutycznym tzw. asystenta zdrowienia.

„Asystent zdrowienia, to osoba, która jest już wyprowadzona z kryzysu psychicznego, która wie ze swojego doświadczenia, jakie to są problemy – powiedział wiceminister. – „Chcemy usankcjonować obecność asystentów zdrowienia. Mamy już dobre doświadczenia w Polsce”.