Mądrala: szpitale potrzebują konkurencji

„Sieć szpitali stała się niestety faktem, chociaż my jako Pracodawcy byliśmy od początku jej przeciwni w obecnym kształcie. Dla nas od początku było jasne, że te szpitale , które znajdą się w sieci nie sprostają zadaniom. Warto też podkreślić, że aż 200 „sieciowych” placówek nie spełnia podstawowych warunków sanitarno-epidemiologicznych” – mówi wprost ISBnews.tv Dr Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP. – „Potencjał szpitali prywatnych jest marnowany, tak samo jak rozwiązań takich jak partnerstwo publiczno-prywatne. A przecież to jakość zarówno wykonywanych świadczeń medycznych, jak i obsługi chorego jest najważniejsza. Chcemy przypomnieć, że to dobro pacjenta jest najważniejsze”.

Jak podkreśla czas, by wreszcie podejść do wszystkich właścicieli podmiotów leczniczych po partnersku i przestali faworyzować jednostki publiczne kosztem prywatnych. Tym czasem zaledwie 69 z ponad 400 podmiotów prywatnych „weszło” do sieci. Pozostałe czekają na kontraktowanie, chociaż już są sygnały, że pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia nie ma. W leczeniu szpitalnym udział segmentu prywatnego w budżecie NFZ w 2017 r. był na poziomie 11–13 proc., a więc chociaż niewielki ale jednak znaczący.

Mądrala, Pracodawcy RP: Szpitale potrzebują konkurencji

„Nadszedł czas by jasno określić rolę prywatnych podmiotów w systemie. Trzeba pamiętać, że jedną z przyczyn istotnej poprawy jakości w ochronie zdrowia w ostatnich 18 latach, także rozumianej jako sposób podejścia do pacjenta, było wprowadzenie konkurencji między szpitalami, głównie z sektorem prywatnym. Ograniczenie konkurencji zawsze spowoduje pogorszenie pozycji chorego” – podkreśla Mądrala.

Jego zdaniem wiele szpitali publicznych, głównie tych powiatowych, ma niewiele do zaoferowania i tylko względy politycznie sprawiają, że wciąż istnieją. W związku z tym mamy równanie jakości, ale w dół, czego przykładem może być sposób wprowadzenia tzw. unijnych standardów infrastrukturalnych i przestrzennych. Właśnie ratując te najbardziej zagrażające bezpieczeństwu pacjenta, po wielu latach odraczania ich implementacji, oddaliśmy do decyzji Inspekcji Sanitarnej. To oznacza, że jakość jest tematem trudniejszym, niż nam się wydaje, a na pewno nie jest priorytetem. A od opublikowania założeń do projektu minęło półtora roku i nic się nie dzieje.

II Kongres Zdrowia Pracodawców RP odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. w Warszawie. Jego patronem medialnym jest ISBzdrowie i ISBnews.