Studenci z Polski leczą z misją w Kenii

Kenya Sounds Good to jedna z czternastu sekcji ogólnopolskiego projektu medycznego „Leczymy z Misją”. Jest to unikatowa inicjatywa realizowana przez lekarzy i studentów kierunków medycznych na polskich i zagranicznych uczelniach, która swój początek miała na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Celem projektu jest pomoc pacjentom oraz szpitalom misyjnym w Kenii poprzez wysyłkę odpowiedniego sprzętu medycznego oraz wsparcie zaangażowanych i wyszkolonych wolontariuszy.

„W ciągu trzech lat do Kenii udało się wysłać 15 ton sprzętu medycznego do 5 partnerskich szpitali oraz ponad 50 wolontariuszy, w tym lekarzy, położne i dentystów. W tym roku „Leczymy z Misją” to ponad 70 młodych ludzi z całej Polski i z zagranicy, którzy wspólnymi siłami w okresie wakacyjnym pomagają w kenijskich ośrodkach. Projekt ustawicznie się rozwija. W tym roku nawiązaliśmy współpracę z trzema kolejnymi szpitalami w zachodniej części Kenii. Nasz zespół jest podzielony na tematyczne sekcje, dotyczące różnych dziedzin medycyny: ginekologii i położnictwa, neonatologii, pediatrii, kardiologii, stomatologii i innych. Nieodłączną częścią naszych projektów są także lekarze specjaliści, którzy czuwają nad poziomem merytorycznym naszych szkoleń, a także uczestniczą w codziennej pracy szpitala. Dzięki różnorodnemu programowi jesteśmy w stanie zadbać o kompleksową opiekę nad kenijskimi pacjentami. W ramach każdej z sekcji prowadzimy edukację, szkolenia, wysyłamy sprzęt i wolontariuszy. Jako projekt spędziliśmy w Kenii 270 dni. Ponad 1000 godzin poświęciliśmy na szkolenia, podczas których kompleksowo przeszkoliliśmy 50 pracowników szpitali” – wylicza lek. Ewelina Niedziałkowska, koordynatorka sekcji Kenya Sounds Good.

Warszawski Uniwersytet Medyczny, w ramach którego działa wspierana przez Inter sekcja Kenya Sounds Good, dołączył do projektu w 2017 roku. Sekcja specjalizuje się w badaniu ultrasonograficznym i właśnie te umiejętności wolontariusze chcą przekazać lokalnym lekarzom. Badanie ultrasonograficzne jest jednym z najtańszych i najskuteczniejszych badań obrazowych wykorzystywanych w wykrywaniu obrażeń pourazowych i kontrolowaniu przebiegu ciąży, a także podstawowej diagnostyce chorób wewnętrznych. Odpowiednia wiedza i umiejętności z zakresu wykonywania badania pozwolą skutecznie obniżyć śmiertelność pacjentów związaną z ostrymi stanami jamy brzusznej oraz ograniczyć powikłania okołoporodowe a także postawić właściwą internistyczną diagnozę. Główną destynacją misji są małe miejscowości, gdzie niedostateczny dostęp do fachowej wiedzy jest najbardziej odczuwalny. Szpitale położone z dala od dużych ośrodków miejskich bardzo często są jedynymi dostępnymi w okolicy placówkami, a zdrowie i życie lokalnych pacjentów zależy od kompetencji personelu medycznego. W tym roku z sekcji Kenya Sounds Good do Kenii pojechały 3 osoby: Ewa Jańczyk, Ewelina Niedziałkowska i Wiktoria Stencel. W trakcie swojego pobytu w lipcu i sierpniu prowadzą szkolenia z USG jamy brzusznej, ultrasonografii prenatalnej i protokołu FAST wykorzystywanego w medycynie ratunkowej.

Celem „Leczymy z Misją” jest nie tylko wysyłanie sprzętu medycznego, ale przede wszystkim szkolenie personelu medycznego i podniesienie jego kwalifikacji. Tylko stała międzykontynentalna współpraca daje szansę na długofalowe efekty. Ważne jest bowiem, żeby poza maszynami zostały także umiejętności. Zdarzają się bowiem i takie sytuacje jak w szpitalu misyjnym w Mutomo w regionie Kitui, gdzie na wyposażeniu szpitala znajdowały się 3 aparaty USG, które niestety nie były używane ze względu na brak ultrasonografisty. Wolontariusze z sekcji diagnostyki USG Kenya Sounds Good w ostatnich tygodniach ubiegłorocznego pobytu w Kenii przeprowadzili w tym szpitalu szkolenie i dzięki temu sprzęt w końcu zaczął być wykorzystywany.

Ze strony Kenii partnerami projektu jest 7 szpitali: Mutomo, Wamba, Kyeni oraz Mumias, Mukumu i Bungoma, z którymi współpracę rozpoczęto w tym roku. Wolontariusze z w każdym z nich realizują szkolenia i warsztaty w ramach swoich sekcji. Każdy student kierunku medycznego lub lekarz stażysta może dołączyć do projektu i udać się na misję do Kenii. Poszukiwani są także lekarze specjaliści i rezydencji. Warunki rekrutacji oraz informacje o tegorocznym wyjeździe można znaleźć na FB Leczymy z Misją.