Szczepienia przeciwko grypie tylko szczepionkami czteroskładnikowymi

Centrum Medyczne Enel Med w Warszawie fot. Piotr Waniorek

„W rozpoczynającym się sezonie szczepień przeciwko grypie po raz pierwszy będą stosowane wyłącznie szczepionki czterowalentne (czteroskładnikowe), zapewniające lepszą ochronę” – zapowiada prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Szczepionki są już dostępne w sprzedaży.

Po raz pierwszy preparaty te pojawiły się w poprzednim sezonie grypowym 2017/2018 i okazały się bardziej skuteczne z powodu szerszego spektrum działania. Oznacz to również, że dotychczas stosowane szczepionki trójwalentne nie będą już stosowane.

Prof. Antczak powiedział, że w naszym kraju dostępne będą dwa rodzaje czteroskładnikowych szczepionek przeciwko grypie. Jedna z nich została zarejestrowana dla osób od 6. miesiąca życia, a druga wyłącznie dla ludzi w wieku co najmniej 18 lat.

W kolejnym sezonie grypowym szczepionki przeciwko grypie po raz pierwszy będą dostępne z 50 proc. odpłatnością dla osób po 65. roku życia. „Cieszymy, że ministerstwo zdrowia zdecydowało się na tę częściową refundację, ponieważ seniorzy są najbardziej narażeni na zakażenie grypą i związane z nią powikłania” – podkreślił prof. Antczak.

Ogólnopolski Programu Zwalczania Grypy postuluje, żeby szczepienia przeciwko grypie były bezpłatne dla seniorów po 75. roku życia. „Nie wiemy jednak czy będzie to możliwe jeszcze w tym roku” – dodał specjalista.

Wciąż szczepi się jednak niewielki odsetek Polaków – sezonie 2017/2018 było to 3,7 proc. Pod tym względem jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej.

źródło: naukawpolsce.pap.pl