GSK: jeśli chodzi o RTR wystarczy postawić kropkę nad 'i’

„Dyskutujemy o wprowadzeniu RTR (Refundacyjnego Trybu Rozwojowego – przyp. red.) już od wielu lat, bo właściwie już w ustawie refundacyjnej pojawiły się zapisy umożliwiające jego wprowadzenie. Ciągle czekamy na to rozwiązanie, chociaż wydaje mi się, że wystarczyłoby postawić wreszcie kropkę nad 'i'” – mówi w rozmowie z ISBzdrowie Krzysztof Kępiński, dyrektor relacji zewnętrznych i publicznego rynku szczepionek GSK.

„Wprowadzenie RTR w Hiszpanii spowodowało, że inwestycje  firm farmaceutycznych w tamtejszy rynek zaczęły systematycznie rosnąć z roku na rok” – dodaje.

Warto przypomnieć, że w ciągu ostatnich 20 lat firma GSK zainwestowała w Polsce 2 mld zł. Spółka zmodernizowała i rozbudowała fabrykę leków w Poznaniu, zbudowała 5 centrów kompetencji i prowadzi 50 badań klinicznych. Firma zatrudnia ok. 2000 osób. W Polsce funkcjonują także 2 centra logistyczno-dystrybucyjne realizujące rocznie ok. 760 tys. dostaw leków, szczepionek i produktów ochrony zdrowia GSK na rynki europejskie i wschodnie.

Dziś podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy odbędzie się panel „RTR – czy stać nas na innowacyjność”.