Gedeon Richter otworzył laboratorium pracujące m.in. nad nanocząsteczkami

Gedeon Richter powiększył polski oddział badań i rozwoju o laboratorium, które docelowo będzie zajmowało się m.in. otrzymywaniem nanocząstek, podała firma.

„Gedeon Richter Polska rocznie przeznacza 10% swojego przychodu na prace badawczo-rozwojowe. Natomiast w ostatnim roku skierował 20% całkowitych kosztów inwestycyjnych na rozbudowę własnej infrastruktury badawczo-rozwojowej. Jednym z największych przedsięwzięć z obszaru R&D jest realizowany wspólnie z polskim Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju projekt rozbudowy krajowego oddziału R&D o obszar nanotechnologii. Oddane właśnie do użytku nowe laboratorium, docelowo będzie zajmowało się m.in. otrzymywaniem nanocząstek w skali produkcyjnej spełniających standardy Dobrej Praktyki Wytwarzania. Leki oparte o substancje czynne w formie nanocząsteczek będzie cechowała większa dostępność biologiczna oraz mniejsza liczba działań niepożądanych, co przełoży się na zwiększenie ich bezpieczeństwa” – czytamy w komunikacie.

Dział R&D zlokalizowany w Polsce zajmuje się opracowywaniem stałych oraz płynnych doustnych postaci leków. Oddział w Polsce jest jednym z trzech centrów B+R w grupie na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie w trakcie realizacji ma 40 różnych projektów rozwojowych, z których część jest już gotowa do transferu technologii na skalę masową, przypomniano.

„Nanotechnologia jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin wiedzy, dzięki której możliwy jest rozwój nowych kierunków badań. Z jej zastosowaniem łączymy duże nadzieje, zwłaszcza w obszarze leków przeznaczonych dla kobiet – jako grupa Richter należymy do czołówki firm produkujących leki hormonalne, dysponujemy w tej dziedzinie kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Posiadamy również najszersze portfolio produktów skierowanych do kobiet ze wszystkich europejskich producentów” – powiedziała dyrektor rozwoju produktów w Gedeon Richter Polska Renata Pawlak-Morka, cytowana w komunikacie.

Gedeon Richter z siedzibą w Budapeszcie jest jedną z największych organizacji sektora farmaceutycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Skonsolidowana sprzedaż firmy kształtowała się w tym roku na poziomie ok. 1,4 mld euro. W Polsce zlokalizowane jest jedno z trzech jej największych centrów badawczo-rozwojowych.

(ISBnews)