PASMI domaga się udostępnienia raportu

PASMI Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty wystąpił w drodze dostępu do informacji publicznej do Narodowego Instytutu Leków (NIL) o udostępnienie raportu z badań przeprowadzonych przez NIL dla 50 suplementów diety sprzedawanych w aptekach.

W 2019 r. notyfikowanych do Głównego Inspektora Sanitarnego było ponad 14 tys. suplementów diety a rok wcześniej było to około 13 tys. Przedmiotowemu badaniu zostało poddanych 50 produktów, w związku z tym stanowisko NIL przedstawione w komunikacji medialnej, iż 1/4 suplementów diety znajdująca się w obrocie posiada skład niezgodny z deklarowanym wprowadza konsumentów w błąd.

„Firmy farmaceutyczne zrzeszone w PASMI, które oprócz leków bez recepty posiadają w swoim portfolio również suplementy diety, biorą pełną odpowiedzialność za jakość wprowadzanych na rynek produktów” – podkreśla cytowana w komunikacie Ewa Jankowska, prezes związku. – „Mając na uwadze zdrowie pacjentów i konsumentów zawnioskowaliśmy do NIL o przedstawienie danych, które pozwolą nam zweryfikować, czy przedmiotem badań w Narodowym Instytucie Leków były produkty firm członkowskich PASMI. W przypadku potwierdzonych informacji firmy będą mogły podjąć działania, które zagwarantują konsumentom suplementy najwyższej jakości”.