Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego skrytykowali projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów, zgodnie z którym koroner ma być wzywany tylko w szczególnych przypadkach, a stwierdzeniem zgonu w pierwszej kolejności powinien się zająć lekarz rodzinny, u którego zapisany był zmarły, albo inny lekarz z poradni rodzinnej na terenie gminy, w której doszło do śmierci. Zdaniem prezesa Porozumienia Zielonogórskiego Jacka Krajewskiego powinno być na odwrót – lekarzy rodzinnych należałoby wzywać w wyjątkowych sytuacjach, gdy potrzebna jest pomoc w ustaleniu okoliczności zgonu.

Dziennik Gazeta Prawna
–W grudniu resort zdrowia wystąpił do głównego inspektora farmaceutycznego o zbadanie preparatów zawierających metforminę, dostępnych na naszym rynku. GIF nie zrobił tego i czeka na wyniki analiz zleconych przez Europejską Agencję Leków. Podobna sytuacja wydarzyła się w 2018 r., gdy pojawiły się informacje, że sartany stosowane w leczeniu nadciśnienia mogą zawierać rakotwórczy związek NDMA.
–Spotkanie rezydentów z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim nie przyniosło przełomu i obie strony pozostały przy swoich racjach w kwestii systemu ochrony zdrowia. Kolejną turę rozmów zaplanowano na 3 lutego. Spotkanie ma być poświęcone przede wszystkim ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia oraz kwestii jakościowego oceniania podmiotów leczniczych.

Rzeczpospolita
–Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w zeszłym roku wzrosły liczby zachorowań na kiłę, rzeżączkę, chlamydię wobec danych z 2018 r. Wzrosty dotyczą również wykrycia wirusa HIV i zachorowań na AIDS. Odsetek zachorowań na kiłę rośnie systematycznie od 2010 r. w całej Europie.
–Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia ws. standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. Projekt zobowiązuje lekarzy w przychodniach do leczenia bólu przewlekłego oraz stanowiącego istotny problem kliniczny.