Co znajdzie się na marcowej liście leków refundowanych?

6.2.2020 Gala ISBNews fot. Sylwia Olszewska

Projekt listy leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która zacznie obowiązywać 1 marca ma 1708 stron. Znalazł się na niej m.in. pegwisomant (Somavert) kolejny lek w ramach programu lekowego „Leczenie akromegalii” jako nowa opcja dla pacjentów po niepowodzeniu leczenia chirurgicznego i nieskuteczności analogów somatostatyny. „Stanowi to dopełnienie wytycznych europejskich i polskich w akromegalii” – wyjaśnia na TT Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Kolejną nowością są ultra szybkodziałające analogi insuliny Fiasp – innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku dla chorych z cukrzycą typu 1.

Co jeszcze się na niej znalazło?
„Kolejne wskazanie dla cetuximabu (Erbitux) w ramach programu lekowego „Leczenie płaskonabłonkowego raka głowy i szyi poza możliwościami leczenia miejscowego”. Jest to odpowiedź na oczekiwania środowisk pacjentów i ekspertów” – dodaje Miłkowski.

Od 1. marca utworzony zostanie także nowy program lekowy – „Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy”. Znajdzie się w nim wandetanib (Caprelsa).

Pełna lista: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-marca-2020-r