Jankowski: pakiet projektów ustaw przedstawimy każdemu z parlamentarzystów

„Kolejki do specjalistów rosną, obciążenie pracą jest coraz większe, warunki w jakich obecnie leczymy pacjentów są coraz słabsze. Profilaktyka zdrowotna wciąż nie jest traktowana jako jeden z priorytetów. Nie widać spójnej długoletniej strategii naprawy systemu, a kolejne pomysły rządzących ograniczają się PR i tzw. gaszenia pożarów” – uważa Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Prezes ORL zwraca uwagę, że resort zdrowia nie tylko nie podjął strategicznych kroków, ale też nie wywiązał się z własnych pomysłów inicjatyw, z którymi wyszedł we wrześniu, podczas spotkania z organizatorami i partnerami akcji Narodowy Kryzys Zdrowia.

„We wrześniu usłyszeliśmy np. o pomyśle bilansu 40-latka. I cisza. Była mowa o zniesieniu limitów do AOS, co na razie będzie miało miejsce tylko w przypadku niektórych specjalistów i co przecież nie zmniejszy kolejek, bo chodzi tylko o pierwszą wizytę. Dużo miało się wydarzyć w czasie pierwszych stu dni rządu. A jak na razie widzimy głownie działania fasadowe oraz przepychanki polityczne, gdzie temat zdrowia istnieje np. w kontekście przekazania środków dla telewizji publicznej, czy szeroko komentowanego gestu jednej z posłanek. Zdrowiem należy zająć się na poważnie, czego mamy prawo oczekiwać od każdego z parlamentarzystów. Liczymy, że parlamentarzyści chętnie nas przyjmą w swoich biurach, nie zamkną przed nami drzwi. W tym momencie, w kontekście doświadczeń z ostatnich miesięcy, trudno uznawać za wiarygodne zapowiedzi rządu, które pojawiają się np. w reakcji na jego kryzys wizerunkowy po burzliwym głosowaniu z palcem w roli głównej. My nie jesteśmy politykami, nie mamy uprawnień i narzędzi do wprowadzania w życie naszych postulatów, ale jesteśmy zdeterminowani, by wciąż motywować decydentów do działań, które są w zakresie ich kompetencji” – uzupełnia Jankowski.

Parlamentarzystów będą 'motywować’, m.in. podczas wizyt w ich biurach poselskich i senackich, przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Dziś spotkali się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim oraz wiceministrem Januszem Cieszyńskim.
Ministrowi i wiceministrowi przekazane zostały projekty ustaw dotyczące:
• zwiększenia finansowania ochrony zdrowia,
• określenia maksymalnego czasu oczekiwania na udzielenie świadczenia gwarantowanego,
• połączenia działań Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Projekty te mogą być dla parlamentarzystów inspiracją oraz punktem wyjściowym do rozpoczęcia procesu legislacyjnego” – uważa samorząd lekarski.

To kolejny etap organizowanej przez środowisko medyczne kampanii społecznej Narodowy Kryzys Zdrowia pod hasłem „Polska to chory kraj, ale wspólnie możemy go uleczyć”.