Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Komisja Europejska do końca roku przedstawi Europejski Plan Walki z Rakiem. Jego celem jest zmniejszenie nierówności między państwami członkowskimi i wewnątrz nich w dostępie do badań i terapii. Unijny plan obejmuje działania na czterech etapach: zapobieganie; wczesne wykrywanie i diagnoza; lepszy dostęp do leczenia i opieki; poprawa jakości życia osób chorych.
–W Japonii ruszyła pierwsza faza badań klinicznych leku DSP-1181, który został opracowany przez sztuczną inteligencję. Substancja przeznaczona jest do leczenia pacjentów z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. Jeśli pierwsze testy leku będą udane, ruszą testy globalne.
–KT Corporation i Samsung otworzyły w Seulu pierwszy szpital z innowacyjnymi usługami opartymi na nowych technologiach – 5G, AI, VR.

Dziennik Gazeta Prawna
–Na początku marca br. w Katowicach odbędzie się V Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Spotkanie będzie dotyczyć najważniejszych dziedzin współczesnej opieki zdrowotnej.
–Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski podpisał zmianę planu finansowego funduszu, która zakłada, że budżet NFZ zasilą 242 mln zł z funduszu zapasowego. Środki te zostaną przeznaczone na tworzenie ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.