Adamed zwiększa produkcję chlorochiny

Lek Arechin (Chloroquini phosphas) dotychczas stosowany gównie we wskazaniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz jako lek przeciwmalaryczny, uzyskał nowe wskazanie terapeutyczne jako leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami m.in. SARS-CoV2. Efekt? „W ciągu ostatniego miesiąca sprzedaż produktu Arechin do aptek w Polsce bardzo znacząco wzrosła z powodu doniesień naukowych o skuteczności stosowania chlorochiny w leczeniu COVID-19” – czytamy w komunikacie firmy Adamed, która jest jedynym jego producentem w kraju.

„W związku z tym podjęliśmy decyzję o zabezpieczeniu leku na potrzeby najbardziej potrzebujących pacjentów w Polsce. Produkt został przekazany do Agencji Rezerw Materiałowych i jest dystrybuowany do szpitali zgodnie z dyspozycją Ministra Zdrowia.
Jednocześnie uruchomiliśmy dodatkową produkcję (zmieniliśmy harmonogramy, praca odbywa się w trybie 3-zmianowym), aby sprostać bieżącym potrzebom epidemiologicznym w kraju, a także zapewnić dostępność dla pacjentów, którzy przyjmują ten lek w innych wskazaniach” – zapewnia firma.

Kolejne partie leku mają trafić na rynek do końca marca br.

Arechin to lek wydawany na receptę.