Morawiecki: wprowadzamy stan zagrożenia epidemicznego

„Ogłaszam stan zagrożenia epidemicznego. Od niedzieli, na 10 dni, z możliwością przedłużenia, przywracamy kontrolę na granicach. Jednocześnie na ten czas wprowadzamy zakaz wjazdu cudzoziemców” – ogłosił premier Mateusz Morawiecki w piątek wieczorem. – „Wstrzymany zostanie także międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy. To trudne decyzje, ale chcemy uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa. To decyzja przemyślana i strategiczna”. Jak dodawał granice zostaną otwarte dla przepływu towarów.

Wszystkie osoby wracające zza granicy przejdą obowiązkową 14 dniową kwarantannę – albo w domu, albo w miejscach wyznaczonych przez wojewodę.

Rząd podjął także decyzję o ograniczeniu działalności galerii handlowych (będą mogły w nich działać jedynie sklepy spożywcze i apteki) oraz punktów gastronomicznych. O północy z piątku na sobotę  (13-14 marca) wszystkie restauracje, kawiarnie, puby, dyskoteki, kasyna itp. mają zostać zamknięte. „W miarę możliwości będą one mogły prowadzić sprzedaż na wynos” – wyjaśniał Premier. – „Poza galeriami handlowymi wszystkie punkty usługowe, sklepy i banki będą działały normalnie”.

Decyzją Rady Ministrów wprowadzony został zakaz zgromadzeń, które mogłyby skupić więcej niż 50 osób.

„W najbliższych dniach spodziewamy się przyrostu liczby zachorowań, ale nadal mamy szansę na powstrzymanie epidemii” – dodawał Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

„Im wolniej będzie przyrastała liczba osób zarażonych, tym większa szansa na ich wyzdrowienie. Po raz kolejny apeluję ‚zostańcie w domu’. To czas na kwarantannę domową dla nas wszystkich” – podkreślał minister.