Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Nasze organizmy nie znają patogenu koronawirusa, dlatego aby zbudować odporność, muszą wytworzyć przeciwciała. Z tego powodu kontakt z wirusem powinna mieć jak największa część społeczeństwa, powiedział dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, współtwórca polskiej wersji modelu Fergusona, odzwierciedlającego w programie komputerowym rzeczywistą strukturę socjodemograficzną kraju.

Rzeczpospolita
–W tym sezonie na grypę zachorowało 3 425 397 osób, a 47 zmarło na skutek groźnych powikłań, wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W trzecim tygodniu marca nie zanotowano już jednak ani jednego zgonu, a zapadalność na grypę wyraźnie spada.

Gazeta Wyborcza
–Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie opracowali urządzenie pozwalające korzystać dwóm pacjentom z jednego respiratora. Aparat Ventil pozwala też korzystać z jednego urządzenia pacjentom z niesymetryczną patologią płuc, którzy do tej pory musieli stosować dwa respiratory. Aparaty Ventil wejdą do obrotu w liczbie 100 sztuk, trafią do oddziałów zakaźnych w całym kraju.