Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rezerwiści specjalizujący się w medycynie pola walki, mł. chor. Łukasz Sikora i st. sierż. Krzysztof Pluta, w ramach służby okresowej zdecydowali się wrócić do wojska, gdzie szkolą żołnierzy OT z zakresu medycyny i najnowszych trendów w opiece przedszpitalnej. Celem jest zwielokrotnianie potencjału formacji i umożliwienie bezpośredniego zaangażowania w działania antykryzysowe.
–W dziale medycznym Boscha opracowano szybkie zautomatyzowane testy na wykrycie choroby Covid-19, które powinny zapewnić wiarygodne wyniki w czasie krótszym niż 2,5 godziny. Za pomocą jednego analizatora Vivalytic można wykonać do 10 testów w ciągu doby.

Gazeta Wyborcza
–W związku ze wzrastającym ryzykiem zakażenia resort zdrowia zdecydował o dystrybucji środków ochrony osobistej nie tylko do szpitali i oddziałów zakaźnych, lecz także do pozostałych szpitali, poradni rodzinnych i aptek. Będzie to m.in. ponad 5 mln maseczek chirurgicznych, ok. 32 tys. kombinezonów, 6 mln rękawiczek, 60 tys. 5-litrowych pojemników z płynem dezynfekującym.
–15 polskich lekarzy i ratowników medycznych wyjechało do Włoch. Misja jest realizowana w ramach akcji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Polacy mają odciążyć miejscowy personel i zdobyć doświadczenie w walce z koronawirusem.

Puls Biznesu
–Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) może przyznać cząsteczce SEL120 spółki Ryvu status leku sierocego. Pozwoliłoby to spółce na uzyskanie ulg podatkowych w trakcie prac nad lekiem, wsparcia naukowego FDA oraz dodatkowego siedmioletniego okresu wyłączności na sprzedaż leku na terenie USA po jego rejestracji.