Nowe ograniczenia i zakazy od rządu

„Chcemy być przygotowani na rosnącą krzywą zakażeń, naszym celem jest ją maksymalnie wypłaszczać. Chcemy uniknąć sytuacji takich jak we Włoszech” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. „Najważniejsza zasada to zasada dystansowania się. Co najmniej 2 metry między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie” – dodawał premier. Rząd wprowadza kolejne ograniczenia i zakazy.

Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia będzie mogła wyjść z domu tylko w towarzystwie dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, miejsca rekreacji czy plaże zostaną zamknięte. Zamknięte zostaną także wypożyczalnie rowerów miejskich oraz salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuaży. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

„Widzieliśmy to w weekend – za dużo osób przebywało na bulwarach czy w parkach. To potencjalne ogniska zakażenia, a musimy zwiększać dystans społeczny” – tłumaczył tę decyzję Morawiecki.

Zmienione zostaną także zasady robienia zakupów w sklepach, na targowiskach, na poczcie. Od 1 kwietnia do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3 (jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów).

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Z kolei na terenie poczty będzie mogło przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Od 2 kwietnia przed wejściem do sklepu trzeba będzie nałożyć rękawiczki jednorazowe. W godzinach 10-12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

„Nie wprowadzamy takiego obowiązku, ale zalecamy by zakupy robić co 2-3 dni” – apelował premier.

Zamknięte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe. Będą mogły one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Wprowadzona zostanie także rozszerzona wersja kwarantanny. Kwarantanną domową będą objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

„Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu: powrotu z zagranicy, kontaktu z zarażonym – Ty również będziesz musiał ją odbyć” – wyjaśnia rząd w komunikacie.

Jak dodawał premier osoby w kwarantannie będą miały obowiązek korzystania ze specjalnie do tego celu stworzonej aplikacji (pozwala ona zlokalizować daną osobę).

Zawieszone zostaje również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

„Musimy ograniczyć kontakty międzyludzkie o 3/4. Ograniczenia i kary, które narzucamy są niewspółmierne z ryzykiem zachorowania. Spędźmy najbliższe 2 tygodnie w maksymalnej izolacji. To pozwoli nam uratować życie” – apelował Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Wykaz ograniczeń: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki