MZ: czas odmrozić system ochrony zdrowia

Powstaje plan „ponownego otwarcia ochrony zdrowia” – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. „W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad zaleceniami, które wskażą jakie obszary medycyny należy stopniowo przywracać po szczycie epidemii koronawirusa. Zaczęliśmy od szczepień obowiązkowych, one muszą powrócić” – uzupełnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu.

„COVID-19 nie jest jedyną chorobą, na którą będą chorować i od której będą umierać ludzie. Dlatego jak najszybciej musimy odmrozić system ochrony zdrowia i wznowić opiekę oraz zabiegi w innych dziedzinach medycyny. W innym przypadku czekają nas dramaty wcale niezwiązane z koronawirusem” – wyjaśniał w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Szumowski.

„Logicznym jest to, że w momencie, gdy epidemia zaczęła się szerzyć wszystkie siły zostały skierowane w tę stronę. Inne usługi medyczne zostały zamrożone, jednak Ministerstwo nie wydało zakazu działania innych obszarów medycznych. Nie zakazywało też porodów rodzinnych. Decyzje takie podejmowali konsultanci krajowi czy też osoby zarządzające placówkami medycznymi z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów” – wyjaśniał Andrusiewicz podczas konferencji prasowej.

„Należy pomału odmrażać te procedury, żeby nie dochodziło do zachorowań i zgonów w innych sektorach ochrony zdrowia, niż zakaźny” – dodawał rzecznik.