Ryvu Therapeutics ma umowę o współpracy z Galapagos NV

Ryvu Therapeutics rozpoczęła współpracę badawczo-rozwojową ze spółką Galapagos NV z Belgii, której celem jest rozwój innowacyjnych związków małocząsteczkowych o potencjale terapeutycznym w chorobach zapalnych, podała spółka.

„W ramach nawiązanej współpracy badawczej, Ryvu Therapeutics odpowiedzialne będzie za wczesne fazy odkrywania związków. Zgodnie z umową Galapagos uzyska wyłączne prawa do własności intelektualnej opracowanej przez Ryvu Therapeutics i kontynuowania dalszych prac rozwojowych w trakcie współpracy. Po spełnieniu uzgodnionych kryteriów i skorzystania z prawa opcji, Galapagos będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój” – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z umową, spółka otrzyma płatność z góry w wysokości 1,5 mln euro (6 808 350 zł przeliczone po kursie 1 euro = 4,5389 zł), jak również będzie upoważniona do otrzymania łącznych płatności w wysokości do 53,5 mln euro (242 831 150 zł przeliczone po powyższym kursie) w przypadku pomyślnego rozwoju i komercjalizacji potencjalnego leku, który zostanie stworzony w oparciu wyniki współpracy, podano także.

„Spółka pragnie podkreślić, że powyższa kwota jest maksymalną kwotą możliwą do uzyskania (tzw. bio-dollar value), natomiast wysokość przychodów, które spółka faktycznie uzyska z tytułu umowy, zależeć będzie od postępu badań naukowych oraz badań klinicznych, powodzenia procesu rejestracyjnego oraz poziomu przychodów z tytułu sprzedaży potencjalnego leku osiąganych przez Galapagos NV” – czytamy dalej.

Ponadto spółka otrzyma jednocyfrowe tantiemy ze sprzedaży produktów opracowanych w wyniku współpracy.

„Wierzymy, że współpraca z Ryvu jest dla nas świetnym krokiem, bowiem obie firmy skupiają się nad poszukiwaniem innowacyjnych leków adresujących niezaspokojone potrzeby medyczne. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie pracy z zespołem Ryvu, by móc ruszyć z rozwojem programu” – powiedział dyrektor ds. naukowych w Galapagos Dr. Piet Wigerinck, cytowany w komunikacie.

„Cieszymy się, że możemy rozpocząć współpracę z firmą Galapagos, która jest prawdziwym wzorem do naśladowania dla europejskiego sektora biotechnologicznego. Podczas licznych wspólnych dyskusji nasze zespoły miały możliwość wypracować fundamenty pod bardzo obiecującą współpracę nad ekscytującymi celami terapeutycznymi” – dodał prezes Ryvu Therapeutics Paweł Przewięźlikowski, cytowany w komunikacie.

Ryvu Therapeutics zostało założone w 2007 r. (jako Selvita), obecnie zatrudnia 150 naukowców, z których 80 posiada stopień naukowy doktora. Ryvu Therapeutics jest notowane na głównym rynku GPW.

(ISBnews)