Servier przejmuje duńską spółkę biotechnologiczną. Stawia na onkologię

Firma Servier poinformowała o zawarciu ostatecznej umowy zakupu spółki Symphogen A/S, będącej liderem w zakresie odkrywania przeciwciał terapeutycznych. Transakcja wzmocni potencjał Servier w obszarze badań i rozwoju w obszarze onkologii i immunoonkologii. Umożliwi także pełniejsze wykorzystanie stworzonej przez Symphogen platformy do odkrywania i wczesnego rozwoju przeciwciał.

Zgodnie z postanowieniami umowy, realizowane przez Symphogen projekty badawcze w onkologii i immunoonkologii oraz opracowana przez tę spółkę platforma technologiczna do odkrywania i rozwoju przeciwciał monoklonalnych, staną się wyłączną własnością Servier.

Po sfinalizowaniu przejęcia, Symphogen stanie się centrum doskonałości Servier dla obszaru terapeutycznego związanego z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych. Symphogen pozostanie odrębną spółką w ramach Grupy, z siedzibą w Ballerup (w Danii), kontynuując działalność w oparciu o obecną, doświadczoną kadrę pracowniczą.

„Nabycie spółki Symphogen to dla Servier ważny krok w kierunku realizacji strategicznego celu, jakim jest osiągnięcie uznanej pozycji w onkologii. Terapie wykorzystujące przeciwciała monoklonalne pozostają jedną z kluczowych opcji terapeutycznych w onkologii i immunoonkologii, a przejęcie znaczącego potencjału Symphogen w zakresie badań istotnie poszerzy nasze możliwości badawcze w onkologii i innych obszarach terapeutycznych, w jakich się specjalizujemy” – stwierdził cytowany w komunikacie Olivier Laureau, prezes firmy Servier.

Strategiczna współpraca Servier i Symphogen w obszarze immunoonkologii trwa już od ponad dwóch lat.

„Ta transakcja to kamień milowy dla firmy Symphogen i jej właścicieli, gdyż potwierdza jakość naszego portfolio onkologicznego i atrakcyjność naszych technologii w obszarze przeciwciał monoklonalnych. Nasza dotychczasowa współpraca strategiczna z Servier dowiodła, że obie firmy świetnie do siebie przystają. Jestem przekonany, że dzięki swojej pozycji firma Servier będzie w stanie jeszcze bardziej rozwinąć potencjał Symphogen” – oświadczył Bernhard Ehmer, Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Symphogen.

Żadna ze stron nie podała całkowitej kwoty transakcji.

Servier to międzynarodowa firma farmaceutyczna z siedzibą w Suresnes, we Francji, zarządzana przez fundację typu non-profit. Zatrudnia łącznie 22 tys. osób w 149 krajach świata. W 2019 roku jej przychody wyniosły 4,6 mld EUR. Grupa jest całkowicie niezależna, co pozwala jej co roku inwestować 25% przychodów ze sprzedaży (z wyłączeniem leków oryginalnych) w badania naukowe oraz przeznaczać całość zysków na cele rozwojowe. Firma stawia na rozwój w takich dziedzinach jak: schorzenia układu krążenia, choroby immunozapalne, choroby neurodegeneracyjne, nowotwory i cukrzyca.