AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie mają porozumienie dot. szczepionki przeciwko COVID-19

AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ogłosiły dziś porozumienie w sprawie rozwoju i globalnej dystrybucji opracowanej na Uniwersytecie potencjalnej, rekombinowanej szczepionki adenowirusowej, która zapobiegałaby zakażeniu COVID-19 przez SARS-CoV-2.

Współpraca ma na celu dostarczenie pacjentom potencjalnej szczepionki znanej, jako ChAdOx1 nCoV-19, opracowanej przez Instytut Jenner’a i Oxford Vaccine Group na Uniwersytecie Oxfordzkim. Zgodnie z umową AstraZeneca będzie odpowiedzialna za rozwój oraz produkcję i dystrybucję szczepionki.

„Uniwersytet Oxfordzki i AstraZeneca posiadają długotrwałe relacje w zakresie badań klinicznych. Jesteśmy bardzo podekscytowani szansą współpracy, której celem jest opracowanie szczepionki zapobiegającej COVID-19 na całym świecie. Cieszy nas perspektywa wspólnych działań z Uniwersytetem Oxfordzkim i innowacyjnymi firmami, takimi jak Vaccitech” – dodaje cytowany w komunikacie Mene Pangalos, EVP, BioPharmaceuticals R&D, AstraZeneca.

„Partnerstwo z AstraZeneca będzie naszą główną siłą w walce z pandemiami w kolejnych latach. Wierzymy, że razem będziemy w stanie rozpocząć szczepienia przeciwko koronawirusowi, jak tylko będziemy dysponować skuteczną, zatwierdzoną szczepionką. Niestety, ryzyko nowych pandemii będzie nam towarzyszyć już zawsze, jednak nowe centrum badawcze zwiększy nasze przygotowanie i szybkość reakcji, gdy następnym razem staniemy w obliczu podobnego wyzwania” – dodaje Sir John Bell, profesor medycyny Regius na Uniwersytecie Oxfordzkim.

Potencjalna szczepionka weszła w I fazę badań klinicznych. W ubiegłym tygodniu w celu zbadania bezpieczeństwa i skuteczności, szczepionka została podana zdrowym ochotników w wieku od 18 do 55 lat w pięciu ośrodkach badawczych w południowej Anglii. Dane z próby I fazy mogą być dostępne w przyszłym miesiącu. Kolejne fazy badania powinny zostać przeprowadzone do połowy tego roku.

ChAdOx1 nCoV-19, opracowany w Jenner Institute na Uniwersytecie Oxfordzkim we współpracy z Oxford Vaccine Group, wykorzystuje wektor wirusowy oparty na osłabionej wersji wirusa zwykłego przeziębienia (adenowirus) i zawiera materiał genetyczny białka wirusa SARS-CoV-2. Po szczepieniu wytwarzane jest białko powierzchniowe wirusa, które przygotowuje układ odpornościowy do zaatakowania COVID-19, w przypadku późniejszej infekcji.

Rekombinowany wektor adenowirusowy (ChAdOx1) został wybrany w celu wygenerowania silnej odpowiedzi immunologicznej z pojedynczej dawki i nie replikuje się, więc nie może powodować ciągłej infekcji u zaszczepionego osobnika. Szczepionki wykonane z wirusa ChAdOx1 zostały dotychczas podane ponad 320 osobom i okazały się bezpieczne i dobrze tolerowane, chociaż mogą powodować tymczasowe działania niepożądane, takie jak podwyższona temperatura, objawy grypopodobne, ból głowy lub ból ramienia.