Koronawirus wśród górników. Jak wyglądają statystyki?

Śląsk stał się liderem jeśli chodzi o liczbę zachorowań na COVID-19. Do tej pory zanotowano tam 3134 przypadki (tylko dzisiaj – 71). Ogniskami zakażeń stały się kopalnie. „To jest teraz większy problem niż w Domach Pomocy Społecznej, które dotychczas były podstawowymi ogniskami zakażeń koronawirusem w Polsce” – podkreśla resort zdrowia.

„W kopalni są przestrzegane obostrzenia sanitarne wprowadzone w połowie marca. Utrzymujemy ruch zakładu górniczego. Dostosowujemy zasady organizacji pracy do aktualnych warunków. Zastosowaliśmy wszystkie dostępne środki, aby zminimalizować ryzyko zarażenia, jednak w czasie pandemii nie da się całkowicie wykluczyć zagrożenia” – tłumaczy Artur Dyczko, wiceprezes zarządu i szef Sztabu Kryzysowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).

W kopalni Pniówek jest 44 górników zakażonych koronawirusem. W kopalni Zofiówka potwierdzono zarażenie dwóch pracowników. Na kwarantannie jest 256 pracowników JSW.

Z kolei w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia jest jedna osoba zarażona.

Najgorsza sytuacja jest w Polskiej Grupie Górniczej – największej w tym sektorze. Zachorowania zanotowano, według poszczególnych kopalń:
Murcki-Staszic – 114
Sośnica – 67
Marcel – 3
Jankowice – 246
ZGRI – 1
Bielszowice – 1
W sumie na kwarantannie przebywa 1593.

Pod koniec kwietnia PGG wstrzymała większość produkcji w kopalni Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice. Postój został następnie wydłużony do 10 maja.

„W PGG zintensyfikowano wszystkie działania związane z profilaktyką, a spółka wprowadziła daleko posunięte procedury ochronne. W sposób ciągły przeprowadzane są testy wśród pracowników przebywających na kwarantannie. Spółka uruchomiła dodatkowe 4 wymazobusy, które służą do badań pracowników PGG S.A. Systematycznie przeprowadzana jest także dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych. Codziennie odbywa się pomiar temperatury u wchodzących na teren zakładu pracowników. W każdym oddziale PGG S.A. powołany został sztab kryzysowy, który na bieżąco koordynuje działania związane z zapewnieniem pracownikom bezpieczeństwa” – zapewniają władze spółki.

Kamila Wajszczuk