Morawiecki: Od soboty bez ograniczeń w sklepach, częściowo bez maseczek

Od najbliższej soboty, 30 maja zniesione zostają ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii, a od 6 czerwca otwarte zostaną kina i teatry, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Od najbliższej soboty nie będzie też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, w kościołach, kinach maseczki będą obowiązkowe.

„Możemy przejeść do zasadniczego etapu znoszenia restrykcji i obostrzeń. Zdejmujemy ograniczenia dla handlu. W sklepach nie będą obowiązywały limity, a także w gastronomii” – powiedział Morawiecki w trakcie wideokonferencji. Nowe zasady będą obowiązywać od 30 kwietnia.

Od 6 czerwca otwarte kina, teatry, filharmonie.

„To jest możliwość, to nie jest obowiązek” – zastrzegł wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że zajęta będzie mogła jedynie połowa miejsc w tych obiektach, a widzowie będą mieli obowiązek noszenia maseczek.

Od przyszłego tygodnia otwarte zostaną także wszystkie inne branże, w których obowiązywały ograniczenia. Będzie też możliwość organizowania zgromadzeń do 150 osób, a także koncertów plenerowych.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania

Obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej obowiązywał od 16 kwietnia. Wymóg ten nie obowiązywał w trakcie pobytu w lesie, czy na działce, podczas pracy w gospodarstwie, a także w innych miejscach pracy pod warunkiem zachowania odpowiedniej odległości od innych osób.

Na początku ubiegłego tygodnia otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych może pozostać jedynie 30% wszystkich miejsc (dotychczas było to 50% miejsc siedzących). Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie też dopuszczana możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Wcześniej, w kwietniu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych – liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

Na początku maja z kolei otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów, wznawiane są także rozgrywki piłkarskie.

(ISBnews)