Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zaplanował zmniejszenie liczby szpitali jednoimiennych, ponadto mają być one wielodyscyplinarne i umożliwiać leczenie wszystkich pacjentów, nie tylko tych zarażonych koronawirusem. We wszystkich pozostałych szpitalach mają zostać przygotowane izolatki dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą mogli skierować pacjentów na test w kierunku Covid-19, co ma odciążyć sanepid.

Gazeta Wyborcza
–Szykowana jest nowa mapa szpitali jednoimiennych – urząd miasta i urząd wojewódzki wstępnie porozumiały się co do tego, który szpital w Warszawie ma przejąć obowiązki szpitala covidowego. Według informacji „GW” ma to być Szpital Czerniakowski na Mokotowie. Oficjalna decyzja w tej sprawie może zapaść we wrześniu. Prezes szpitala dr Dariusz Jabłoński obawia się odejścia znacznej części specjalistów z placówki w zw. z przekształceniem jej w szpital jednoimienny.

Dziennik Gazeta Prawna
–Większość scenariuszy przygotowanych przez naukowców prognozujących przebieg pandemii pokazuje, że w związku z powrotem dzieci do szkół liczba infekcji będzie rosnąć, wszystko jednak zależy od tego, jak skutecznie dzieci i młodzież transmitują wirusa.
–Wybór nowego ministra zdrowia nie zakończył zmian w tym urzędzie. Jak podaje „DGP”, trwają dyskusje na temat zastępcy nowego ministra Adama Niedzielskiego – dotychczasowego prezesa NFZ – który jest ekonomistą. Na stanowisko to ma być powołany lekarz, wzmacniający reprezentację środowiska medycznego. Rozmówca „DGP” przyznał, że ma to być ktoś niezwiązany z partią.