MZ: Przybyło 1,2 tys. łóżek dla chorych na COVID-19, nowy schemat dla zakażonych

Liczba łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 została zwiększona w ciągu tygodnia o 1,2 tys. do ponad 8 tys. w skali kraju. Opracowano także nowy schemat postępowania z pacjentem, u którego stwierdzono pozytywny wynik testu na koronawirusa, który ma na celu „odciążenie” oddziałów zakaźnych szpitali, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Tych łóżek w sieci szpitalnej, która jest przeznaczona do walki z COVID-em mamy już ponad 8 tys. to jest liczba łóżek, która wobec mniej więcej 2,3 tys. łóżek zajętych pokazuje, że ten potencjał systemu jeszcze na przyjęcie nowych pacjentów istnieje” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Zaznaczył, że dystrybucja łóżek nie jest taka sama w każdym województwie. Łóżek, które zapewniają wsparcie respiratorowe jest ponad 800 w skali kraju.

Podkreślił, że resort przewiduje kontynuację „trendu liczby dziennych zachorowań powyżej 1 tys. – 1,5 tys.” i dlatego zdecydował o zwiększeniu liczby dostępnych łóżek w tych regionach kraju, gdzie odsetek nowych, potwierdzonych zachorowań jest najwyższy.

Dotyczy to województwa małopolskiego (gdzie liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększono o 335, przyrost o 70%; wkrótce ma zostać zwiększona o kolejne 211), woj. kujawsko-pomorskiego (o 284 łóżek, przyrost o 76%), woj. pomorskiego (315 łóżek, podwojenie dotychczas dostępnych miejsc) i w woj. wielkopolskiego (80 łóżek – przyrost 12%).

Ponadto w woj. pomorskim zostanie powołany szpital wysokospecjalistyczny dla pacjentów z COVID (dotychczas jest takich szpitali dziewięć).

„Łącznie w ciągu ostatniego tygodnia bardzo intensywnej pracy […] udało nam się zwiększyć potencjał tych łóżek o ponad 1,2 tys.” – powiedział minister.

Zapowiedział także dostosowanie schematu postępowania z pacjentem, u którego stwierdzono pozytywny wynik testu na koronawirusa do rosnącej liczby nowych przypadków zachorowań.

„Dostaliśmy bardzo wyraźny sygnał, że szpitale zakaźne przy tej liczbie nowo napływających pacjentów zaczynają odczuwać poważne problemy. Pojawił się apel zakaźników […] i w reakcji na te sygnały, na te wnioski, apele, postulaty […] chcieliśmy zaproponować pewną modyfikację strategii walki z pandemią, która właśnie dotyczy schematu prowadzenia pacjenta” – powiedział Niedzielski.

Dotychczas, kiedy pacjent otrzymał informację o pozytywnym wyniku, był kierowany do szpitala zakaźnego.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Zdrowia, pacjent z tym dodatnim wynikiem będzie musiał wrócić do lekarza poz lub rodzinnego, bądź też, jeżeli tekst był wykonywany w szpitalu – do lekarza w szpitalu. Lekarze ci mają dokonywać oceny przebiegu choroby i podejmować decyzję o izolacji, a także prowadzić pacjenta w trakcie izolacji w ramach teleporady.

„Jeżeli [pacjent] ma objawy wyraźne, to ocena lekarska będzie podstawą decyzji czy skierować pacjenta do szpitala zakaźnego czy wysokospecjalistycznego” – podkreślił Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia ma do końca tygodnia przygotować specjalne rozporządzenie, które będzie opisywać schemat postępowania z pacjentem. Chce, żeby nowy schemat wszedł w życie w przyszłym tygodniu.

Resort podkreśla, że będzie też „przestrzeń do rozmowy ze środowiskiem lekarzy rodzinnych”.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 326 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 89 962 osób. Łącznie zmarły 2 483 osoby. Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 399 osób, 134 588 było objętych kwarantanną, 14 660 – nadzorem epidemiologicznym. Zajętych było 141 respiratorów. Dotychczas zmarły 2 483 osoby. Za zdrowych uznano 68 955 pacjentów.

(ISBnews)