MZ: zaostrzamy politykę regionalnych obostrzeń

„Będziemy zaostrzali politykę regionalnych obostrzeń. Ograniczymy liczbę osób w zgromadzeniach np. weselach. W strefie zielonej do 100 osób, w żółtej do 75 osób, w czerwonej do 50 osób” – zapowiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. – „Wprowadzimy ograniczenie działania punktów gastronomicznych, barów, restauracji. W strefie czerwonej będą mogły być otwarte do godz. 22:00”.

Jednocześnie zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej.

„Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii, będziemy zaostrzali tę politykę, ale […] będziemy ją zaostrzali strefowo, tzn. w zależności od strefy, w zależności od skali zachorowania, w zależności od liczby zachorowań w ostatnich dwóch tygodniach. […] Będziemy stosowali nowe narzędzia” – powiedział Niedzielski.

„W ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem liczby zachorowań” – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że „w najbliższym czasie należy spodziewać się utrzymania tego trendu”.

Wzrost zachorowań tłumaczył „to jest konsekwencja przywracania normalności, czyli naszego powrotu do standardowego modelu pracy, powrotu dzieci do szkół, powrotu do zwykłych czynności, które wykonywaliśmy przed pandemią”.

Uspokajał również, że przez ostatni tydzień resort intensywnie pracował. „Zwiększamy dostępność bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19 o 1,2 tys. W sumie jest ich ponad 8 tys. w całym kraju. Nie spodziewamy się, aby w najbliższym czasie zabrakło łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zabezpieczyliśmy także ponad 800 respiratorów” – zapewniał.

Jak zapowiedział ministerstwo chce wydać specjalne rozporządzenie, które opisze schemat postępowania z pacjentem podejrzanym bądź też ze stwierdzoną zachorowalnością czy chorobą wywołaną koronawirusem. Ma ono zostać przygotowane do końca tygodnia.

„W czwartek będziemy mieli rozmowę ze środowiskiem lekarzy rodzinnych i będziemy konsultować to rozwiązanie” – oświadczył.

Od kilku tygodni obowiązują dwa rodzaje dodatkowych obostrzeń (w ramach tzw. strefy czerwonej i żółtej) w powiatach, w których zanotowano najwięcej nowych przypadków koronawirusa.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Lista aktualizowana jest co tydzień.

W tym tygodniu w tych dwóch strefach znalazło się 21 powiatów. Dwa powiaty są w strefie czerwonej, 19 w strefie żółtej. Ponadto 10 powiatów znalazło się w tzw. strefie alertowej.

Największe obostrzenia obowiązują w powiatach strefy „czerwonej”: głubczyckim (z woj. opolskiego) oraz kartuskim (z woj. pomorskiego).

Powiaty „strefy żółtej” to: myślenicki (z woj. małopolskiego), gostyński (z woj. wielkopolskiego), aleksandrowski (z woj. kujawsko-pomorskiego), powiat brzeski (z woj. opolskiego), powiat suski i limanowski (z woj. małopolskiego), powiat trzebnicki (z woj. dolnośląskiego), powiat otwocki i przasnyski (z woj. mazowieckiego), powiat kłobucki (z woj. śląskiego), miasto Sopot (z woj. pomorskiego), powiat działdowski i nidzicki (z woj. warmińsko-mazurskiego), powiat piotrowski (z woj. łódzkiego) oraz powiat międzychodzki (z woj. wielkopolskiego), bytowski (z woj. pomorskiego), milicki (z woj. dolnośląskiego) oraz powiaty nowotarski i tatrzański (z woj. małopolskiego).

Na liście alertów (powiatów, które – jeżeli nie spadnie liczba zachorowań – mogą trafić na listę w przyszłym tygodniu) znalazło się 10 powiatów: powiat kluczborski z woj. opolskiego, kościerski, pucki, wejherowski, nowodworski oraz miasto Słupsk z woj. pomorskiego, strzyżowski i przeworski z woj. podkarpackiego, powiat Łęczna z woj. lubelskiego, a także powiat jaworski z woj. dolnośląskiego.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 326 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 89 962 osób. Łącznie zmarły 2 483 osoby.