Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Resort zdrowia wprowadził nowe obostrzenia w związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa. Zmniejszono liczbę osób (do 50 w strefie czerwonej, do 75 w żółtej i do 100 w zielonej) uczestniczących w zgromadzeniach, ponadto w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą czynne do godz. 22, a w strefie żółtej maseczki będą obowiązywać również na świeżym powietrzu.
–Resort zdrowia zapowiedział nowy schemat postępowania z zakażonym Covid-19. Nie będą oni kierowani do szpitali zakaźnych, decyzję o izolacji pacjenta bez objawów lub skąpoobjawowego podejmą lekarz rodzinny lub pracujący w szpitalu na I poziomie sieci covidowej.
–Mimo obietnic ministerstwa zdrowia dot. bezpłatnych szczepionek na grypę dla wszystkich osób biorących udział w świadczeniach zdrowotnych szczepionki nie dotarły ani do szpitali, ani do przychodni. Resort tłumaczy, że NFZ podpisuje właśnie umowy z podmiotami leczniczymi na wykonanie bezpłatnego szczepienia dla personelu medycznego oraz innego uczestniczącego w udzielaniu świadczeń, a także farmaceutów i techników farmaceutycznych.

Gazeta Wyborcza
–Program interwencji kardiologicznych u płodów został przeniesiony ze Szpitala Bielańskiego do prywatnego szpitala Medicover w Wilanowie. Koszty zabiegów wewnątrzmacicznych pokrywać będą Ministerstwo Zdrowia i NFZ.