AHP przekazało swoją siedzibę na szpital covidowy

W powiecie nyskim, który jest obecnie 'czerwoną' strefą, notuje się obecnie kilkaset zachorowań na koronawirusa dziennie (wczoraj było to 482, z czego 30 osób wymagało hospitalizacji). Chcąc pomóc w walce z pandemią, Grupa AHP udostępniła poprzednią siedzibę Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Nysie na potrzeby nyskiego szpitala. Przekazane pomieszczenia zostaną przekształcone w oddział zakaźny wraz z salą intensywnego nadzoru. Dzisiaj, (21 października) nastąpiło oficjalne podpisanie porozumienia.

30 łóżek i 6 miejsc intensywnego nadzoru kardiologicznego będzie do dyspozycji pacjentów już od poniedziałku. Jest to jedno z pierwszych w Polsce partnerstw publiczno-prywatnych służących walce z pandemią COVID-19.

„Pandemia wirusa SARS-CoV-2, to wymagający okres dla służby zdrowia. Wzrost zachorowań na COVID-19 w okresie jesiennym i rosnące zapotrzebowanie w zakresie opieki zdrowotnej to ogromne wyzwanie, w pokonaniu którego pomaga nam Grupa AHP. Dzisiejsze podpisanie umowy symbolizuje przekazanie 30-stu łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem i 6-ciu miejsc intensywnego nadzoru kardiologicznego. To przykład udanej współpracy podmiotu publicznego i prywatnego, która jest podwójnie cenna w tak trudnej i niestandardowej sytuacji z jaką mamy obecnie do czynienia” – komentuje cytowany w komunikacie Norbert Krajczy, dyrektor ZOZ Nysa.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie zaprezentował również pierwszą w województwie komorę hiperbaryczną. Ponadto, budynek jest wyposażony w angiograf umożliwiający wykonywanie zabiegów pacjentom z zawałami serca.

„Terapia hiperbaryczna według wstępnych doniesień z kilku ośrodków międzynarodowych, w tym m.in. z Francji, Stanów Zjednoczonych i Chin sprawdziła się w leczeniu chorych z niewydolnością oddechową w przebiegu infekcji COVID-19. To metoda wykorzystująca lecznicze właściwości stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Zdolność tlenu hiperbarycznego do penetracji tkanek pozwala na dostanie się odpowiedniej ilości tlenu do krwi, co hamuje proces zapalny i uruchamia mechanizmy obronne. Dzięki dofinansowanej ze środków unijnych komorze hiperbarycznej jesteśmy w stanie włączyć się do międzynarodowych badań klinicznych w tym zakresie” – wyjaśnia prof. Juliusz Jakubaszko.

Oddział, który został przekazany na potrzeby walki z koronawirusem to poprzednia siedziba Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca. W czerwcu br. Grupa AHP zdecydowała o przeprowadzce do nowego budynku przy ul. Emilii Gierczak 17.

„Decyzja o bezpłatnym przekazaniu pomieszczeń dla nyskiego szpitala to wyraz wsparcia w tym trudnym czasie, jakim niewątpliwie jest pandemia COVID-19. Celem Grupy AHP jest poprawa jakości leczenia, naszym priorytetem jest zdrowie i życie pacjentów i jesteśmy gotowi uczestniczyć w kolejnych inicjatywach pomocowych. Jestem przekonany, że wspólne przedsięwzięcie, złączenie sił ze szpitalem ZOZ w Nysie na potrzeby pandemii to dopiero początek długofalowej współpracy” – komentuje Adam Szlachta, prezes AHP.