Niedzielski: Liczba czerwonych stref dochodzi już do 300

Na chwilę obecną czerwoną strefą objętych zostałoby blisko 300 powiatów, wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

„Na bieżąco monitorujemy liczbę tzw. czerwonych stref. Ta liczba dochodzi już do 300, przy liczbie powiatów wynoszącej 380” – powiedział Niedzielski w Sejmie, przedstawiając informację na temat przygotowań na falę zakażeń SARS-CoV-2.

„Musimy ten hamulec nacisnąć, musimy zwiększyć obostrzenia, bo bronimy nie tylko bezpośrednio zdrowia ludzi, ale bronimy też wydolności systemu opieki zdrowotnej” – zaznaczył Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 10 040 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 202 579 osób. Łącznie zmarło 3 851 osób.

W sobotę wprowadzono dodatkowe obostrzenia dla strefy żółtej i czerwonej. W strefie żółtej znalazł się cały kraj, w strefie czerwonej 152 powiaty, w tym 11 z 16 miast wojewódzkich i wiele innych większych miast, m.in. Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rzeszów, Bydgoszcz, Lublin.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Podział ten wprowadzono kilka tygodni temu.

Według stanu z 1 stycznia 2020 r., w Polsce jest 16 województw, 314 powiatów, 66 miast na prawach powiatu.

(ISBnews)