Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział zaostrzenie kryterium kwalifikacji do stref żółtych i czerwonych – korekta będzie niekorzystna głównie dla dużych miast, które z większym prawdopodobieństwem trafią do stref zagrożenia. Wszystko wskazuje na to, że nowe zasady zaczną obowiązywać od 15 października, choć istnieje możliwość, że zostaną wprowadzone wcześniej.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski po spotkaniu z przedstawicielami lekarzy rodzinnych i zakaźników ogłosił zmianę postępowania z pacjentami zakażonymi koronawirusem. Na test w kierunku Covid będzie mógł skierować pacjenta każdy lekarz, nie tylko lekarz POZ czy przyjmujący go w szpitalu. Pacjent wysyłany na badanie za pośrednictwem teleporady nie będzie musiał prezentować łącznie czterech objawów typowych dla koronawirusa.
–Porozumienie podpisane między ministrem zdrowia a lekarzami rodzinnymi zakłada zwiększenie stawki za leczenie pacjenta z pozytywnym wynikiem testu na Covid. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o stawkę 40 zł za teleporadę i 75 zł za badanie osobiste (ew. wizytę domową, jeśli pacjent przebywa w izolacji).

Gazeta Wyborcza
–Wczoraj odnotowano 1967 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, to nowy rekord potwierdzonych zachorowań. Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się dziennie od 1,5 tys. do nawet ponad 2 tys. zachorowań. W sobotę w czerwonej strefie znajdzie się 16 powiatów (w tym tatrzański z Zakopanem) oraz Sopot, w żółtej – 28 powiatów oraz m.in. Gdańsk, Gdynia, Kielce, Rzeszów, Szczecin.

Puls Biznesu
–Polpharma do końca roku zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe – do końca roku pracę ma stracić ok. 250 osób. Przedstawiciele firmy zapewniają, ze redukcje nie obejmą produkcji leków, czyli fundamentu działalności.