MZ: 2 292 nowe przypadki COVID-19. Kolejny dzień z rekordem

Mamy 2 292 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowały w Polsce 95 773 osoby, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 2 570 osób.

„Mamy 2292 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (282), mazowieckiego (246), pomorskiego (228), podkarpackiego (218), kujawsko-pomorskiego (218), wielkopolskiego (196), śląskiego (179), łódzkiego (140), zachodniopomorskiego (114), dolnośląskiego (101), lubelskiego (97), podlaskiego (86), warmińsko-mazurskiego (72), opolskiego (56), świętokrzyskiego (33), lubuskiego (26)” – podał resort na swoim profilu na Twitterze.

COVID-19 bądź jego współistnienie z innymi chorobami spowodowało śmierć 27 osób.

„Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba (wiek-płeć, miejsce zgonu): 76-M Gdańsk” – poinformowano.

„Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 26 osób (wiek-płeć, miejsce zgonu): 73-M Stare Kozłowice, 69-M Nowe Miszewo, 59-M, 78-M Ostróda, 93-K, 87-M Łódź, 72-K Zielona Góra, 87-K Cieszyn, 79-M, 79-M Racibórz, 76-M Wrocław, 69-M Sanok, 83-M, 61-M, 60-M, 54-K, 79-M Poznań, 89-M Kraków, 88-M, 59-M Gdańsk, 48-M Lublin, 82-M, 58-M, 62-M, 86-M, 64-M Puławy” – czytamy dalej.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 95 773 osoby.

Z danych MZ wynika, że w trakcie trwania pandemii przeprowadzono ponad 3,36 mln testów.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowane były 2 702 osoby, 139 056 było objętych kwarantanną, 20 876 – nadzorem epidemiologicznym. Zajętych było 166 respiratorów. Dotychczas zmarło 2 570 osób. Za zdrowych uznano 71 353 pacjentów.

Od ponad pół roku na terenie kraju obowiązuje stan epidemii. Od kilku tygodni obowiązują dwa rodzaje dodatkowych obostrzeń (w ramach tzw. strefy czerwonej i żółtej) w powiatach, w których zanotowano najwięcej nowych przypadków koronawirusa.

W tym tygodniu, do jutra w tych dwóch strefach znajduje się 21 powiatów (dwa w strefie czerwonej i 19 – w żółtej). Od soboty takich powiatów będzie 51.

Do jutra największe obostrzenia obowiązują w powiatach strefy „czerwonej”: głubczyckim (z woj. opolskiego) oraz kartuskim (z woj. pomorskiego).

Nieco mniejsze w „strefie żółtej”: w myślenickim (z woj. małopolskiego), gostyńskim (z woj. wielkopolskiego), aleksandrowski m(z woj. kujawsko-pomorskiego), brzeskim (z woj. opolskiego), suskim i limanowskim (z woj. małopolskiego), trzebnickim (z woj. dolnośląskiego), otwockim i przasnyskim (z woj. mazowieckiego), powiecie kłobuckim (z woj. śląskiego), mieście Sopot (z woj. pomorskiego), powiecie działdowskim i nidzickim (z woj. warmińsko-mazurskiego), powiecie piotrowskim (z woj. łódzkiego) oraz powiecie międzychodzkim (z woj. wielkopolskiego), bytowskim (z woj. pomorskiego), milickim (z woj. dolnośląskiego) oraz powiatach nowotarskim i tatrzańskim (z woj. małopolskiego).

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Lista aktualizowana jest co tydzień.

Na terenie powiatów ze strefy czerwonej nie mogą odbywać się targi ani wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne. Mogą natomiast sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 osobę musi przypadać 10 m2. W kinach publiczność może zajmować jedynie 25% wolnych miejsc.

Na terenie strefy „żółtej” na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).

W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5 metrowego dystansu). W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%).

Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).

Na pozostałej części kraju rygory są nieco mniejsze. Zniesione zostały ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii, ale obowiązkowe jest zachowanie półtorametrowego dystansu (w przeciwnym razie należy nosić maseczkę). W restauracjach i barach odległość między stolikami powinna nadal wynosić dwa metry.

W przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, kinach, sklepach, urzędach maseczki nadal są obowiązkowe.

Otwarte są kina, teatry, filharmonie, a także kluby fitness, solaria, salony tatuażu i baseny.

Jest też możliwość organizowania koncertów i widowisk zarówno w salach koncertowych jak i na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że zajęta będzie jedynie połowa miejsc, a słuchacze czy widzowie będą zajmować je naprzemiennie.

Na boiskach i stadionach mogą być obecni kibicie (pod warunkiem, że zapełniona jest jedynie połowa miejsc). Z aquaparku może korzystać do 75% obłożenia obiektu.

Osoby uprawiające sport nie muszą nosić maseczek. Organizowanie wydarzeń sportowych jest możliwe do 250 uczestników. Nie ma obowiązku zachowania dystansu społecznego, choć jest zalecany. Na polach golfowych, kortach tenisowych, stajniach, stadninach i torach wyścigowych dla koni, przy imprezach dot. sportów wodnych i lotniczych – nie obowiązuje limit 250 uczestników.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla firm. Do przedsiębiorców i pracowników trafiło już ponad 135 mld zł pomocy.

(ISBnews)