Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W sobotę padł kolejny rekord liczby zakażonych koronawirusem – 2367 – a liczba chorych na Covid-19 podłączonych do respiratora wzrosła dwukrotnie w ciągu dziesięciu dni. Minister zdrowia uspokaja, że to efekt nowej strategii testowania tylko pacjentów objawowych, nie ma również powrotu do lockdownu z marca i kwietnia. Podkreśla również, że śmiertelność spadła o 2 pkt proc. z ponad 5% w maju do 3,5% dzisiaj.

Dziennik Gazeta Prawna
–W szpitalach brakuje remdesiviru – leku spowalniającego rozwój Covid-19. Dotychczas lek dzięki przetargom unijnym trafiał do Polski za darmo. Do 11 października powinna pojawić się kolejna transza, ale mniejsza niż do tej pory. W następnym postępowaniu przetargowym Polska będzie musiała sama zapłacić za dostawę leku. Resort zamierza kupić 6–10 tys. dawek, jedna dawka to koszt 10 tys. zł.
–Zgodnie z poprawkami wprowadzonymi przez Senat do ustawy o Funduszu Medycznym dodatkowe 4 mld – które zgodnie z wolą Senatu mają być minimalną, a nie maksymalną kwotą przeznaczaną na fundusz – nie będą wliczane do środków, które mają trafiać na ochronę zdrowia zgodnie z tzw. ustawą 6%. Łącznie Senat wprowadził 37 poprawek do ustawy, teraz rozpatrzy je Sejm.