Morawiecki: otwieramy sklepy, ferie w jednym terminie

„Wiemy, że wiele naszych analiz i prognoz było błędnych i się nie sprawdziło. Przed nami 100 dni solidarności. Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły funkcjonować w najwyższym reżimie sanitarnym” – zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. W grudniu będą dwie niedziele handlowe – 13 i 20.

„Chociaż od kilku dni obserwujemy pewną względną stabilizację liczby zakażeń, to wirus wciąż zbiera swoje śmiertelne żniwo. Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek i respiratorów. Obecnie mamy 37 tys. łóżek i 3 tys. respiratorów. Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma to i poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna. Jesteśmy wciąż na etapie „bezpiecznika” – hamulca bezpieczeństwa. Jeśli chcemy przejść do strefy czerwonej, musimy być odpowiedzialni” – mówił premier.

Rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Pełny plan dostępny jest: https://www.gov.pl/web/koronawirus/100-dni-solidarnosci-w-walce-z-covid-19

„Przewidywalność i przejrzystość – to nam przyświecało. Przedstawimy cały pakiet rozporządzeń. To są plany warunkowe – są uzależnione od liczby zachorowań” – dodawał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak wynika z planów po przekroczeniu progu 27 tys. nowych zakażeń będziemy mieli narodową kwarantannę, a jeśli liczba ta spadnie poniżej 10 tys. – powrót do stref żółtych i czerwonych.

Jednocześnie minister zdrowia zapowiedział badania przesiewowe wśród mieszkańców woj. podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego, gdzie „notujemy najwięcej zakażeń”. Testy mają zostać wykonane za pomocą testów antygenowych.

Rząd zapowiedział, że ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie (4-17 stycznia), jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska. Jak mówił Morawiecki „jest szansa, że od 18 stycznia dostępna będzie szczepionka”. Dopytywany przez dziennikarzy uściślił, że rząd zamówił już u jednej z form 21 mln dawek (czyli dla 11 mln Polaków).

Premier apelował także o to by podczas Świąt Bożego Narodzenia spotykać się w małym rodzinnym gronie. „Nie planujmy wyjazdów. Szczególnie tych zagranicznych, bo możemy trafić na kwarantannę. Spotykajmy się w gronie osób z którymi mieszkamy”.