Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
—-Termin zgłoszeń personelu szpitalnego do szczepień przeciwko Covid-19 przedłużono do 28 grudnia. Do tej pory do szczepień w szpitalach węzłowych zgłosiło się kilkadziesiąt tysięcy osób, to ułamek osób zatrudnionych w placówkach opieki zdrowotnej. Zdaniem prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych postawa lekarzy unikających szczepienia jest nieracjonalna, a ryzyko związane z brakiem szczepień o wiele większe niż ewentualne niepożądane następstwa iniekcji.

Dziennik Gazeta Prawna
–Osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 oraz ozdrowieńcy mają być wyłączeni z obowiązku kwarantanny dla osób przekraczających granicę oraz po kontakcie z osobą zakażoną. Osoby zaszczepione bez dodatkowych testów diagnostycznych będą mogły korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, nie będzie ich dotyczył również limit dot. spotkań towarzyskich.
–Resort zdrowia chce ustalić maksymalne ceny leków, deklaruje jednak, że obostrzenia nie obejmą leków produkowanych w Polsce. Zaprotestowały przeciwko temu polskie firmy, ponieważ produkcja większości krajowych preparatów odbywa się za granicą. Udział refundowanych leków wytwarzanych w Polsce wynosi ok. 20%.
–Mimo wyraźnego sprzeciwu Senatu Sejm przyjął ustawę przewidującą ułatwienia dla medyków z zagranicy. Projekt budził wątpliwości ze względu na zniesienie obowiązku nostryfikacji dyplomu i egzaminu z języka polskiego.