Izraelskie Ministerstwo Zdrowia autoryzuje szczepionkę Moderny przeciw COVID-19

Izraelskie Ministerstwo Zdrowia (MOH) wydało zezwolenie na import szczepionki Moderny przeciw COVID-19. „Dzisiejsze zezwolenie to przełomowy moment w historii naszej firmy oraz w globalnej walce z COVID-19. To trzecie zezwolenie regulacyjne dla szczepionki COVID-19 Moderny (po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – przyp, red.) i pierwsze poza Ameryką Północną. Pragnę podziękować Ministerstwu Zdrowia Izraela za ich wysiłki, ponieważ ich zespół niestrudzenie współpracował z naszym, aby zapewnić terminowe dopuszczenie tej szczepionki. Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach będziemy nadal otrzymywać autoryzacje na dodatkowych rynkach” – powiedział cytowany w komunikacie Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderna.

Zezwolenie jest udzielane zgodnie z art. 29 (A) (9): Produkt medyczny przeznaczony do leczenia farmaceutycznego mieszkańców w przypadku choroby epidemicznej lub zakaźnej lub ochrony przed substancjami chemicznymi lub radioaktywnymi, zgodnie z art. 29 przepisów farmaceutycznych (preparaty ) – 1986. Decyzja MOH opiera się na ciągłym przekazywaniu danych i jest oparta na całości dowodów naukowych udostępnionych przez firmę, w tym analizy danych z kluczowego badania klinicznego III fazy ogłoszonego 3 listopada.

MOH zabezpieczył 6 milionów dawek szczepionki COVID-19 Moderna. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w styczniu.

Firma czeka na decyzje kolejnych krajów: w Unii Europejskiej (zapadnie ona najprawdopodobnie 6 stycznia), Singapurze, Szwajcarii.

Szczepionka Moderna COVID-19 to szczepionka mRNA przeciwko COVID-19 kodująca stabilizowaną przed fuzją formę białka Spike (S), opracowana wspólnie przez Moderna i badaczy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases '(NIAID) Vaccine Research. Klinicznie przeprowadzone badania wykazały jej skuteczność na poziomie 94 procent.