Dworczyk: jutro przekroczymy 1 mln zaszczepionych

„Za nami pierwszy miesiąc szczepień i pierwszy tydzień szczepień populacyjnych – razem udało się wykonać ponad 1 176 000 szczepień, w tym ponad 976 tys. szczepień pierwszą dawką. A już ponad 200 tys. Polaków zaszczepionych jest dwoma dawkami” – mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej podsumpowującej pierwszy miesiąc obowiązywania Narodowego Programu Szczepień.

„Jutro przekroczymy milion osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki. Stałoby się to wcześniej, ale mamy taką a nie inną sytuację ze względu na opóźnienia i zmniejszanie dostaw przez producentów” – uzupełniał.

Jak podkreślał według harmonogramu do końca marca mieliśmy otrzymać ponad 9 mln dawek a otrzymamy ok. 6 mln. Być może sytuację poprawi dopuszczenie kolejnej szczepionki do użytku. Jeszcze przed 10 lutym możemy się spodziewać pierwszej dostawy szcepionki od AstraZeneca.

„94 proc. wszystkich lekarzy w Polsce zostało zaszczepionych i ponad 80 proc. podpopiecznych DPS-ów. To sukces” – podkreślał Dworczyk.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski dodawał, że obecnie „priorytetem jest zapewnienie płynnych dostaw do Polski”. Jednocześnie przypomniał, że trzecia fala epidemii to wciąż realne zagrożenie, dlatego obostrzenia będą zdejmowane „bardzo ostrożnie”.