Niedzielski: Udział brytyjskiej mutacji koronawirusa wzrósł do 9%

Udział brytyjskiej odmiany koronawirusa wzrósł w przebadanych w Polsce próbkach do 9% z 5%, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że wzrost liczby osób zakażonych tą odmianą wirusa może wpłynąć na przyśpieszenie rozwoju pandemii.

„Pierwsze wyniki, które były pobierane wskazywały, że mutacja wirusa jest obecna na poziomie mniej więcej 5% ta brytyjska. […] Widzimy, że zwiększa się udział tej mutacji brytyjskiej. Ona według skumulowanych czy nowych próbek stanowi już rząd 9%, co też – trzeba to powiedzieć otwarcie – jest też odpowiedzialne w pewnym stopniu za przyśpieszenie rozwój pandemii” – powiedział Niedzielski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

Podkreślił, że w Polsce prowadzony jest stały monitoring genomu wirusa, zbierane są próbki z całej Polski.

Minister zdrowia poprzez Agencję Badań Medycznych zlecił prowadzenie projektu badawczego, który polega na stałym monitoringu i stałym badaniu genomu wirusa. To badanie jest prowadzone przez ośrodek małopolski (Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego) pod kierownictwem prof. Krzysztofa Pyrcia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że odnotowano 9 073 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Przed kilkoma dniami Minister zdrowia Adam Niedzielski przestrzegał przed wzrostem liczby zachorowań. W jego ocenie, odwrócenie tendencji spadku liczby zakażeń staje się faktem.

(ISBnews)