Polfa Tarchomin negocjuje ws. licencji na szczepionkę na COVID-19

Jedna z polskich firm prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie licencji na szczepionkę przeciw COVID-19, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Jak dowiedziało się ISBzdrowie chodzi o Polfę Tarchomin – najstarszego producenta leków w Polsce. I jedynego, którego udziałowcem jest Skarb Państwa.

„Prowadzimy rozmowy z dwiema firmami na temat wytwarzania kontraktowego szczepionek przeciw koronawirusowi” – mówi w rozmowie z ISBzdrowie Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin. – „Od początku deklarowaliśmy, że mamy możliwości do końcowej produkcji tych szczepionek”.

Jak nam wyjaśnia do końca września będzie gotowa nowa ampułkarnia, która pozwala na konfekcjonowanie produktu, czyli rozlewanie go do ampułek. Polfa dysponuje także dwiema sterylnymi liniami produkcyjnymi, które „w każdej chwili mogą zostać przestawione na rozlewanie szczepionek przeciw COVID-19 do fiolek” – jak podkreśla Król.

Docelowa zdolność produkcyjna ampułkarnii do 40 mln ampułek rocznie, a sterylnych linii – 2 mln każda dziennie.

„To z naddatkiem pozwoliło by na zaspokojenie zapotrzebowania krajowego” – podkreśla Król. Jego zdaniem w II kwartale br. gwałtownie wzrośnie podaż szczepionek, więc nie ma zagrożenia dla Narodowego Programu Szczepień.

„Co prawda jeszcze nie wiemy jak zakończą się rozmowy, ale jestem pełen nadziei. Nasi kontrahenci biorą pod uwagę zarówno przepustowość linii jak i położenie geograficzne zakładu” – doprecyzowuje prezes Polfy.

Na ten cel Polfa już dostała 40 mln zł.

„Rząd wesprze każdą firmę, która chciałaby taką produkcję rozpocząć, przy czym ona musi mieć kompetencje i zaplecze” – wyjaśniał w Sejmie Dworczyk.

„W produkcję potrzeba zainwestować ok. 3 mld zł, co nie znaczy, że nie będziemy tego robić – dodał. Zaznaczył jednocześnie, że „ambicją rządu jest, żeby odbudować przemysł farmaceutyczny w Polsce” – dodawał z kolei w rozmowie z Polsat News wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Polfa Tarchomin specjalizuje się w produkcji leków, które zapewniają szerokim grupom pacjentów dostęp do nowoczesnych metod leczenia, zwłaszcza w obszarze leków przeciwbakteryjnych (antybiotyki); leków przeciwcukrzycowych (insuliny); leków działających na ośrodkowy układ nerwowy oraz produktów dermatologicznych. Roczne możliwości produkcyjne zakładu to 65 mln opakowań leków w formie stałej (tabletki, kapsułki), aerozoli oraz żeli. Zakład posiada 30 linii produkcyjnych.