Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zdaniem Ministerstwo Zdrowia Zakopane, które w miniony weekend przeżyło najazd turystów, może stać się źródłem III fali pandemii koronawirusa. Średnia liczba zakażonych w tygodniu wzrosła o 5%, do 5544 osób. Wzrasta także liczba testów wykrywających koronawirusa i wykonywanych testów diagnostycznych – w porównaniu z ubiegłym tygodniem o 4 i 7%.
–Z badań opublikowanych w ostatnich tygodniach wynika, że ciężka postać Covid-19 może uszkadzać mózg podobnie jak płuca. Efektem mogą być długotrwałe problemy z pamięcią, kojarzeniem i funkcjami intelektualnymi.
–Uczelnie z państw trzecich korzystają z poluzowania przepisów dot. nostryfikacji dyplomów i zapraszają Polaków na studia medyczne. Zdaniem wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dr. Piotra Watoły jest to proceder groźny dla bezpieczeństwa polskich pacjentów i poziomu leczenia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rząd zakłada, że do końca czerwca zaszczepionych przeciw koronawirusowi ma być od 6 do 9 mln Polaków. W II kw. do Polski ma trafić nawet dwa razy więcej szczepionek niż w okresie od stycznia do marca.

Gazeta Wyborcza
–W Gwinei i Demokratycznej Republice Konga odnotowano pierwsze przypadki eboli w Afryce Zachodniej od czasu epidemii w latach 2013–2016, która zabiła ponad 11 tys. osób w regionie. Jak podaje sojusz szczepionkowy Gavi, w magazynach jest zapas pół miliona dawek szczepionki przeciw eboli.