Muller: Decyzje co do zmiany obostrzeń najwcześniej na początku przyszłego tyg.

Decyzje w sprawie zmiany zakresu obostrzeń „w jedną czy w drugą stronę” zapadną najwcześniej na początku przyszłego tygodnia, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

„Na ten moment można powiedzieć, że dodatkowe informacje czy decyzje co do zmiany obostrzeń w jedną czy w drugą stronę zapadną nie wcześniej niż na początku przyszłego tygodnia, bo dopiero pod koniec tego tygodnia będą spływały pierwsze dane, które pokażą, jak wygląda sytuacja po otwarciu tych branż, które zostały otwarte w zeszły piątek” – powiedział Muller podczas konferencji prasowej.

Zaapelował, by „w sposób odważny, w sposób odpowiedzialny zachowywać się w ramach tego reżimu sanitarnego, który w tej chwili obowiązuje”.

Pytany czy decyzja w sprawie otwarcia galerii i pasaży handlowych nie była przedwczesna, powiedział: „My idziemy tą drogą, która zakłada drogę małych kroków, kroków odpowiedzialnych, ale z drugiej strony również bierze pod uwagę możliwość cofnięcia się w przypadku, gdyby sytuacja epidemiczna nas do tego zmuszała”.

Od 1 lutego otwarte są sklepy w galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Otwarte są także galerie sztuki i muzea. W piątek poluzowane zostały restrykcje wobec branży hotelarskiej, kulturalnej i sportowej. Otwarte zostały hotele, miejsca noclegowe, a także kina i teatry, filharmonie i opery przy zachowaniu 50% wolnych miejsc. Dopuszczalna jest aktywność na otwartej przestrzeni: na boiskach, kortach tenisowych, stokach, a także basenach.

Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski informował o „odwróceniu” spadkowego trendu zakażeń i ich wzrost o 5% tydzień do tygodnia. Współczynnik R, informujący o rozprzestrzenianiu wirusa, w ostatnich tygodniach oscylował ok. 1. Teraz widoczny jest jego wzrost. Zdaniem Niedzielskiego, w najbliższych dniach dojdzie zapewne do przekroczenia tego poziomu.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5178 nowych zakażeniach koronawirusem.

(ISBnews)