Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Liczba nowych zakażeń rośnie – wczoraj resort zdrowia poinformował o 6 310 nowych przypadkach koronawirusa, co oznacza wzrost o 2 420 wobec poniedziałku i 1 132 tydzień do tygodnia. Epidemiolodzy spodziewają się dużego wzrostu zachorowań od środy – w statystykach widoczny zacznie być wówczas tzw. efekt Zakopanego.
–Od wtorku obowiązują nowe przepisy związane z pandemią – wynika z nich, że kwarantanny po przekroczeniu granicy nie muszą odbywać osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi preparatem dopuszczonym do użytku w UE, o ile dysponują odpowiednim zaświadczeniem. Rozporządzenie uchyla także ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym – warunkiem jest negatywny wynik testu na SARS-CoV-2.

Gazeta Wyborcza
–Mimo że zdecydowana większość pracowników i mieszkańców domów pomocy społecznej została zaszczepiona przeciw koronawirusowi, w wielu domach wciąż trwa izolacja. Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Roberta Flisiaka należy zacząć wprowadzać paszporty dla osób zaszczepionych (na wzór Izraela) i dla ozdrowieńców, państwo powinno również wydać odgórne wytyczne dot. otwierania DPS-ów.
–Jak podaje resort edukacji, pracownicy przedszkoli zarażają się koronawirusem częściej niż nauczyciele klas I–III. Pozytywny wynik testów na obecność wirusa dotyczył 2,9% przebadanych opiekunów najmłodszych dzieci i 2% nauczycieli klas I–III.