Dworczyk: Zasady szczepień w II kw. przedstawimy najprawdopodobniej w piątek

Zasady, według których będą odbywały się szczepienia przeciw COVID-19 w II kw. zostaną przedstawione najprawdopodobniej w piątek, poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Niewykluczone, że po zakończeniu szczepień I grupy (lekarzy, seniorów, osób przewlekle chorych i służb mundurowych) od czerwca rozpoczną się szczepienia populacyjne, według kolejnych roczników.

„Najprawdopodobniej w piątek przedstawimy […] nowe zasady, na których w II kwartale będą odbywały się szczepienia. […] Chcemy wprowadzić pewne zmiany, które spowodują, że system [szczepień] będzie jeszcze bardziej wydajny” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Wyraził przekonanie, że w II kw. zostaną zakończone szczepienia pacjentów, zakwalifikowanych do I grupy szczepień.

„Wierzę, że w II kw., a może nawet do końca maja, zakończymy szczepienie wszystkich osób z etapu pierwszego. I wtedy podejmiemy decyzję, jak dalej realizować Narodowy Program Szczepień; czy tak, jak pierwotnie zakładaliśmy wchodzić w szczepienia grupy II i III, czy też może przejść do szczepień populacyjnych tylko i wyłącznie w oparciu o kolejne roczniki” – podkreślił Dworczyk.

Dodał, że szczepionek w II kw. ma być „tak dużo, że będzie można bardzo szybko rejestrować i bardzo szybko szczepić wszystkich zainteresowanych”. Z deklaracji producentów wynika, że w od kwietnia do czerwca do Polski ma trafić ponad 15 mln dawek szczepionki, w tym ok. 2,5 mln dawek jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson.

Pytany o termin dostaw tej szczepionki do Polski, pełnomocnik powiedział, że prawdopodobnie dotrze ona w maju.

„Deklaracje pierwotne, które są w moim przekonaniu bardziej prawdopodobne, ale teraz przechodzimy do sfery intuicji i doświadczenia są takie, że w maju Johnson&Johnson ma się pojawić. Niedawno firma poinformowała, że nawet w kwietniu może mieć dostawy” – wskazał.

Zwrócił jednak uwagę, że jak dotychczas nie ma żadnego oficjalnego dokumentu, który regulowałby terminy tych dostaw. Podkreślił jednak, że w chwili obecnej w przypadku dostaw szczepionek przeciw COVID-19 nie ma żadnych opóźnień.

„I mam nadzieję, że tak już zostanie”- dodał.

W tym kwartale Polska otrzymuje szczepionki firm: Pfizer-BioNTech, AstraZeneca i Moderna.

Pełnomocnik podkreślił, że „wraca zaufanie do szczepionek AstraZeneca”, a w ciągu ostatniej doby na szczepienie tym preparatem zarejestrowało się ponad 1 mln osób. Jednocześnie absencja osób zarejestrowanych do szczepień tą szczepionką w punktach szczepień sięga kilkunastu procent, podczas gdy jeszcze kilka dni temu sięgała nawet 70%.

(ISBnews)