Niedzielski: realizuje się najczarniejszy scenariusz. Kolejne województwa z całkowitym lockdownem

„Dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków, to dynamika powyżej 30 proc.” – nie ukrywał Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej.

„Nadal najtrudniejsza sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców 60. Drugim w kolejności województwem jest pomorskie, które od soboty będzie objęte tymi samymi regulacjami co warmińsko-mazurskie” – dodawał minister.

Do tego grona dołączą od poniedziałku 15 marca kolejne dwa województwa: mazowieckie i lubuskie. Zostaną tam wprowadzone analogiczne rozwiązania jak w województwie warmińsko-mazurskim.

„Oznacza to, ze zamknięte będą w tych województwach hotele, ograniczymy działalność galerii handlowych, zamknięte zostaną kina, teatry i inne miejsca kultury – m.in. galerie sztuki. Zamkniemy również te miejsca, które do tej pory były dopuszczone jako miejsca, w których można było prowadzić aktywność fizyczną, tu chodzi o obiekty sportowe, baseny, sauny i inne obiekty sportowe” – podkreślił Niedzielski.

Nauka dzieci z klas I-III ma odbywać się w trybie hybrydowym.

Maseczki dystrybuowane za pośrednictwem samorządów ponad 25 mln maseczek

Nauczanie w tych województwach będzie odbywało się w klasach I-III w trybie hybrydowym. Rozporządzenie ministra edukacji i nauki w tej sprawie – jak zapowiedział Niedzielski – ma ukazać się jutro.

Obostrzenia mają obowiązywać do 28 marca.

Jak podało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia dzisiaj zanotowano 21 045 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.