EMA zatwierdziła czwartą szczepionkę przeciw COVID-19

Europejska Agencja Leków (EMA) autoryzowała szczepionkę na koronawirusa koncernu Johnson&Johnson. To czwarta szczepionka przeciw COVID-19 zatwierdzona do użytku w Unii Europejskiej.

Skuteczność tej szczepionki ocenia się na 66-68 proc., ale w 100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem zakażenia. Może ona być podawana osobom w wieku powyżej 18 lat. Jest to szczepionka wektorowa.

Jej zaletami jest stosunkowo łatwy transport – wymaga jedynie przechowywania w lodówce oraz to, że jest to pierwsza szczepionka jednodawkowa. Odporność zyskuje się po 28 dniach od szczepienia. Dotychczasowe badania wykazują jej skuteczność w walce z południowoafrykańskim wariantem koronawirusa.

Pierwsze dostawy tej szczepionki mają trafić do Polski w połowie kwietnia.

Jest to czwarta szczepionka, która uzyskała zezwolenie na warunkowe dopuszczenie do obrotu, po szczepionkach BioNTech/ Pfizer, Moderny i AstraZeneki.

Trwa tzw. przegląd ciągły dla szczepionek: CVnCoV firmy CureVac AG oraz NVX-CoV2373 firmy Novavax oraz szczepionki Sputnik opracowanej przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii Nikołaja Gamalei.