Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej: jak przygotować się do szczepień przeciwko COVID-19, co robić po szczepieniu i jak się leczyć w domu?

Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej opracowało kompleksowy materiał w formie plakatu/ulotki do pacjentów podsumowujący zasady i wiedzę dotycząca szczepienia przciw COVID-19. „Na podstawie doświadczeń zespołów szczepiennych stworzyliśmy ten materiał, by adresował on najczęściej zadawane przez pacjentów pytania” – wyjaśnia profesor Agnieszka Mastalerz – Migas, Konsultant Krajowy Medycyny Rodzinnej i Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

„PTMR jest organem, który jest bardzo aktywny w edukacji do lekarzy. Szczepienia przeciwko COVID-19 to obecnie bardzo ważny temat, budzą wielkie nadzieje i wiele mamy w stosunku do nich oczekiwań” – dodaje Mastalerz-Migas. – „Ale też temat budzący wiele pytań i wątpliwości pacjentów”.

Ten materiał odpowiada na najważniejsze z nich i może przyczynić się zarówno do poprawy wiedzy o szczepieniach, jak i do usprawnienia szczepień.
Zagadnienia, które zostały wyjaśnione to: jak przygotować się do sczepień, jakie mogą być przeciwwskazania, jak szczepienie przebiega, jakich można się spodziewać objawów po szczepieniu i jak sobie z nimi radzić w warunkach domowych – czyli kiedy i jakie leki stosować.

Materiał będzie dystrybuowany w formie plakatu i ulotek do punktów szczepiennych. Został opublikowany także w formie fragmentów (infografik) do social media, będzie dostępny na www i profilu FB PTMR.

Objawy poszczepienne – co stosować? Profesor Ernest Kuchar, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii wyjaśnił, że pojawiające się u części osób po szczepieniu COVID-19 objawy takie jak gorączka czy ból poszczepienny nie są niczym niepokojącym i należy zastosować leki typu ibuprofen czy paracetamol. Dodał, że pojawiające się informacje dotyczące stosowania w tej sytuacji wyłącznie paracetamolu nie znajdują potwierdzenia w badaniach.

Eksperci podali także zalecenia do leczenia COVID-19 w domu, zgodnie ze Stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Badania Bólu dotyczące leczenia pacjentów z bólem w aspekcie COVID-19 objawy występujące przy infekcji koronawirusa mają charakter objawów zapalnych:
Ze względu na mechanizm powstawania – ból mięśni w przebiegu infekcji SARS-CoV-2 jest typowo zapalny, dlatego lekami z wyboru powinny być NLPZ (ibuprofen) z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa.
Bóle głowy mogą być także częstym objawem infekcji wirusowej. Zaobserwowano je u około 8% chorych hospitalizowanych z powodu infekcji SARS-CoV-29. Ze względu na mechanizm powstawania tego rodzaju bólu, lekami z wyboru powinny być NLPZ (ibuprofen) – z uwzględnieniem ich profilu bezpieczeństwa. i
Eksperci podkreślali, żeby wszelkie doniesienia kierowane do pacjentów opierać o potwierdzone fakty, wykorzystywać rekomendacje towarzystw naukowych oraz agencji takich jak: EMA czy WHO, które potwierdzają i zalecają stosowanie zarówno ibuprofenu, jak i paracetamolu w objawach Covid-19. W dobie pandemii, gdzie zarówno emocje pacjentów, jak i ich lęk o własne zdrowie, są większe niż standardowo, wszelkie fake news’y są szczególnie szkodliwe, jednocześnie szybciej się rozprzestrzeniają, potęgując obawy.