Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Komisja Europejska przedstawiła wczoraj propozycję zielonego zaświadczenia cyfrowego, tzw. paszportu szczepionkowego. Ma on zawierać informację o szczepieniu, a także o przejściu Covid-19 i/lub negatywnym wyniku testu. Osoby, które nie wystąpią o zaświadczenie, teoretycznie nadal będą mogły się przemieszczać w granicach UE, mogą być jednak narażone na kwarantannę lub obowiązkowe przejście testu.
–Rząd zdecydował o wprowadzeniu od soboty lockdownu w całym kraju. Średnia liczba zakażeń w kraju na 100 tys. osób wynosi 47,9. Obostrzenia potrwają do 9 kwietnia. To efekt rosnącej liczby przypadków Covid-19 – wczoraj resort zdrowia poinformował o 25 052 nowych zachorowaniach. Także służba zdrowia znalazła się na granicy wydolności – na 29 955 łóżek covidowych zajętych jest 21 511.

Gazeta Wyborcza
–W magazynie „Nature” opublikowano wyniki analiz przeprowadzonych przez London School of Hygiene na 2,2 mln przypadków zachorowań na Covid-19, które wskazują, że zakażenie wariantem brytyjskim oznacza średnio o 61% wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z innymi wariantami obecnymi w Wielkiej Brytanii.

Dziennik Gazeta Prawna
–Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski zapewnił w rozmowie z „DGP”, że Agencja jest w stanie wyposażyć służbę zdrowia w potrzebny sprzęt. Zapas maseczek i środków ochrony osobistej wystarczy przynajmniej na pół roku, w rezerwie jest również przeszło 2 tys. respiratorów. Problemem może być jednak niedobór personelu. Kuczmierowski zapowiedział również, że w kwietniu możliwe będzie podanie 5 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi.