MZ: trzecia fala słabnie, ale sytuacja jest nadal poważna

„Trzecia fala słabnie, ale – patrząc chociażby na szpitale, to widać, że sytuacja nadal jest poważna” – mówił podczas briefingu prasowego Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. Jak podkreślał chociażby na Śląsku wciąż jest zajętych ponad 90 proc. tzw. łóżek respiratorowych.

„Dlatego nie ma pola do dalszego luzowania obostrzeń, spadki zarówno zakażeń, jak i hospitalizacji są minimalne” – dodawał.

Według jego informacji ponad 50 proc. wszystkich chorych na COVID-19 to osoby poniżej 50 r.ż. Wśród chorych dominuje mutacja brytyjska, która właściwie już wyparła inne warianty.

„Cieszy, że rośnie liczba testów na koronawirusa na które chorzy zgłaszają się sami – poprzez formularz. Do tej pory było ich 230 tys. (łączna liczba przebadanych próbek wyniosła ponad 13,4 mln, a w ciągu ubiegłej doby wykonano ponad 83 tys. testów – przyp. red.). Zachęcam do korzystania z tej formy” – mówił Andrusiewicz.

Ministerstwo poinformowało dziś, że odnotowano 17 847 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.