Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wartość współczynnika R, określającego, ile osób statystycznie zakaża osoba z Covid-19, wynosi dla Polski 0,89, co oznacza, że jeden chory zaraża mniej niż jedną osobę. Obecnie największa zakaźność dotyczy woj. łódzkiego, lubelskiego i opolskiego.
–Minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień powiedział, że w czwartek przekroczono 8,2 mln wykonanych szczepień. W II kw. otwartych zostanie 471 nowych punktów, a od poniedziałku zacznie działać 16 powszechnych punktów szczepień – po jednym na każde województwo. Minister dodał również, że uwolnienie szczepień to kwestia najbliższych tygodni.

Gazeta Wyborcza
–Polski rząd postanowił nie czekać na komunikat Europejskiej Agencji Leków ws. szczepionki przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson, który ma zostać wydany w przyszłym tygodniu, i rekomenduje podawanie preparatu, jako że korzyści płynące z wakcyny przeważają nad ryzykiem wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.
–W drugiej połowie maja rozpoczną się szczepienia w aptekach, a w zakładach pracy na przełomie maja i czerwca. Wczoraj rozpoczęto również podawanie preparatów przeciw koronawirusowi w punktach drive-thru.
–Moderna, powołując się na zaktualizowane dane z III fazy badania klinicznego, poinformowała, że sześć miesięcy po drugiej dawce szczepionka jest w ponad 90% skuteczna przeciw Covid-19 i w ponad 95% przeciw ciężkiemu przebiegowi tej choroby.