Niedzielski: Nauka hybryd. w kl. 1-3, otwarcie branży beauty w 11 woj. od 26 IV

Przejście na naukę hybrydową w klasach 1-3 w jedenastu województwach, w których w ostatnich dniach zanotowano niższe liczby nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz otwarcie branży beauty: salonów urody, fryzjerskich i kosmetycznych od 26 kwietnia zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie. Analizując sytuację staramy patrzeć się na regiony, gdzie sytuacja jest zróżnicowana. We wszystkich województwach spadła liczba zakażeń o niespełna jedną trzecią” – mówił Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Dotychczasowe obostrzenia zostają utrzymane w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim.

„W pozostałych województwach wykonujemy takie dwa wyraźne kroki: po pierwsze, przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3 we wszystkich tych 11 województwach, zaczynając od woj. małopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubuskiego. To są województwa, gdzie przywracamy od najbliższego poniedziałku naukę w systemie hybrydowym” – precyzował minister zdrowia.

„Również w tych województwach, również od 26 kwietnia, przywracamy funkcjonowanie salonów urody, salonów fryzjerskich i zakładów kosmetycznych” – dodał.

Podkreślił, że te zmiany są „delikatnym” krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania, gdyż nadal jest bardzo wysoki wskaźnik hospitalizacji (łóżek szpitalnych i respiratorowych), wysoka liczba zgonów i duża liczba zakażeń.

„Te ruchy ograniczamy tylko i wyłącznie do województw, gdzie sytuacja epidemiczna pod kątem wskaźnika nowych zakażeń jest stosunkowo dobra” – wyjaśnił.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że odnotowano 13 926 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Hospitalizowanych było 30 706 osób (na 45 825 łóżek dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 3 265 respiratorów (na 4 540 dostępnych w szpitalach).

(ISBnews)