Niedzielski: Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia

Obostrzenia, wprowadzone ze względu na III falę pandemii koronawirusa, zostaną przedłużone do 18 kwietnia, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Przedłużenie zasad bezpieczeństwa będzie obowiązywało do 18 kwietnia. I wtedy, w przyszłym tygodniu będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej” – powiedział Niedzielski w trakcie konferencji prasowej.

Podkreślił, że decyzja w sprawie ewentualnych zmian w obostrzeniach zostaje odłożona o tydzień, by zweryfikować czy będzie kontynuowany spadkowy trend liczby nowych, dziennych zakażeń, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testu, a także ocenić stan infrastruktury szpitalnej.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że odnotowano 14 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Według danych MZ na dzisiaj rano, 414 373 osoby były objęte kwarantanną. Hospitalizowanych było 34 691 osób (na 44 440 łóżek dla pacjentów z COVID-19). Zajęte były 3 342 respiratory (na 4 251 dostępnych w szpitalach).

Dotychczasowe dodatkowe obostrzenia obowiązywały od 20 marca do 9 kwietnia. Teraz zostały przedłużone do 18 kwietnia. Zamknięte są hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, a także obiekty sportowe: m.in. baseny, korty tenisowe. Nauka dla wszystkich roczników odbywa się w trybie zdalnym. Od soboty na dwa tygodnie ograniczona została dodatkowo liczba osób placówkach handlowych i pocztowych do 1 os. na 20 m2, zamknięte zostały co do zasady żłobki i przedszkola, zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, a także obiekty sportowe z wyjątkiem sportu zawodowego.

Osoby, które przyjeżdżają do Polski, nadal mają co do zasady obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny (z wyjątkiem podróżnych ze strefy Schengen, którzy przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany nie później niż 48 godzin).

(ISBnews)