Borys z PFR: Produkcja szczepionek przez Mabion może rozpocząć się w III kw.

Produkcja szczepionek Novavaxu przez firmę Mabion na skalę przemysłową może rozpocząć się w III kw. 2021 r., poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

„W firmie trwa w tej chwili transfer technologii produkcji tych szczepionek, który ma zakończyć się do czerwca. I jeżeli te serie testowe zostaną wyprodukowane i przyjęte, to w III kw. produkcja szczepionek może się rozpocząć już na […] skalę przemysłową” – powiedział Borys w Money.pl.

Przypomniał, że Mabion, który ma być producentem szczepionki Novavaxu przeprowadził emisję akcji na warszawskiej giełdzie, pozyskał ponad 100 mln zł na inwestycje. Podkreślił, że PFR również uczestniczył w tej emisji.

Dodał, że według założeń w ciągu najbliższych dwóch lat będzie duży popyt na szczepionki przeciwko COVID, więc – w jego ocenie – „ta produkcja pojawi się we właściwym momencie”.

„Polska zamawia 8 mln szczepionek Novavaxu, więc III kw. to jest czas, kiedy to zapotrzebowanie będzie naprawdę wysokie” – powiedział.

Obecnie trwa procedura o dopuszczenie szczepionki firmy Novavax przez Europejska Agencję Leków.

Mabion poinformował na początku marca br., że podpisał umowę ramową z firmą Novavax na produkcję serii technicznej antygenu do NVX-CoV2373, kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19, która jest pierwszym krokiem w kierunku potencjalnej umowy produkcyjnej. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373 Mabion i Novavax podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

Mabion to polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. W 2010 roku Mabion wszedł na rynek NewConnect, a w kwietniu 2013 r. spółka przeniosła się na parkiet główny warszawskiej giełdy.

(ISBnews)